Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
17.07.2021 aktualizacja 17.07.2021

Burza uszkodziła radioteleskop obserwatorium UMK w Piwnicach koło Torunia

Piwnice k/Torunia 24.07.2013. Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach. PAP/Tytus Żmijewski Piwnice k/Torunia 24.07.2013. Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach. PAP/Tytus Żmijewski

32-metrowy radioteleskop Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zlokalizowany w Piwnicach koło Torunia od kilku dni nie funkcjonuje z powodu uszkodzeń spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne. Trwa ustalanie, który z elementów uległ awarii.

Do awarii doszło w poniedziałek, gdy przez Toruń i okolice przeszła burza, połączona z ulewą i wichura.

"Radioteleskop nie pracuje wskutek uszkodzeń, spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi. Uszkodzone został urządzenia kontrolujące położenie radioteleskopu. Obecnie pracownicy techniczni ustalają jaki moduł został uszkodzony" - powiedziała PAP dr Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK.

Zalane zostały też piwnice obserwatorium, ale nie doszło do zniszczenia znajdujących się tam sprzętów, bowiem pracownicy zdążyli wynieść. Dr Walusiak-Bednarek zaznaczyła, że można mówić jedynie o szkodach o charakterze budowlany. Trwa ich ustalenie.

32-metrowy radioteleskop RT-4 jest najważniejszym urządzeniem badawczym Instytutu Astronomii UMK, jedynym tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest on częścią europejskiej sieci VLBI. Radiowa interferometria wielkobazowa (VLBI) to jedna z najbardziej zaawansowanych technik obserwacji astronomicznych pozwalająca na tworzenie najdokładniejszych obrazów obiektów w kosmosie. Realizacja tej techniki wymaga współpracy radioteleskopów na całym kontynencie. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021