Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.09.2021
PL EN
26.07.2021 aktualizacja 26.07.2021

Problemy ze słuchem po 60. roku życia mogą być czynnikiem ryzyka demencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Problemy ze zrozumieniem rozmówcy, gdy w tle mówi wiele innych osób, mogą mieć związek z większym ryzykiem rozwoju demencji w przyszłości – informują naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, których wnioski opublikowało pismo „Alzheimer’s & Dementia”.

Skupienie uwagi na tym, co mówi do nas rozmówca lub rozmówcy, na przykład podczas dużego przyjęcia, jest szczególnie trudne dla wielu osób z chorobą Alzheimera. Wcześniejsze analizy wskazują, że osoby z nieleczonymi zaburzeniami słuchu w średnim wieku są aż pięciokrotnie bardziej narażone na demencję.

Badaniami objęto ponad 82 tys. kobiet i mężczyzn po 60. roku życia (osoby zarejestrowane w bazie UK Biobank). Na początku uczestnicy przeszli test, podczas którego mieli zidentyfikować liczby wypowiadane przez innych przy jednoczesnym odtwarzaniu w tle szumu białego. Następnie podzielono ich na trzy grupy w zależności od wyniku testu.

Po upływie 11 lat u 11 285 osób zdiagnozowano demencję. Okazało się, że uczestnicy, którzy wcześniej źle radzili sobie z identyfikowaniem liczb byli bardziej narażeni na rozwój otępienia.

„Choć demencja kojarzy się najczęściej z zaburzeniami pamięci, wiele osób doświadcza problemów ze zrozumieniem mowy w głośnym otoczeniu. Te badania wskazują, że może to być bardziej czynnik ryzyka rozwoju otępienia niż jego objaw, a co za tym idzie można nad nim pracować” – mówi dr Katy Stubbs z organizacji Alzheimer’s Research UK.

Więcej na ten temat: https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.12416 (PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021