Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
27.07.2021 aktualizacja 27.07.2021

Prof. Krzysztof Pyrć został członkiem Europejskiej Grupy Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

"Miło mi poinformować, że zostałem powołany do grupy doradczej ds. SARS-CoV-2 przy Komisji Europejskiej" – poinformował w poniedziałek na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Pyrć został powołany 22 lipca. Jest on jedynym polskim naukowcem zasiadającym w tym gremium w charakterze indywidualnego eksperta.

"Mając na uwadze rozwój i rozprzestrzenianie się wariantów wirusa SARS-CoV-2 i potrzebę rozwoju lub dostosowania szczepionek przeciw COVID-19 w Unii Europejskiej, a także wpływ tych czynników na strategię UE w dziedzinie szczepień i leków oraz innych możliwych działań dotyczących tych zagadnień, Komisja Europejska pilnie potrzebuje dostępu do wiedzy i doświadczenia ekspertów, m.in. z takich dziedzin, jak epidemiologia, wirusologia, praktyka kliniczna, immunologia, wakcynologia czy też farmakologia" – napisano na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Grupa specjalistów została powołana przez Komisję Europejską. Do jej zadań należeć będzie ustalenie kryteriów identyfikacji wariantów SARS-CoV-2, budzących szczególne zainteresowanie, doradztwo w kwestii wyboru wariantów, pod kątem których należy ukierunkować rozwój szczepionek, a także analiza zgromadzonych danych i tworzenie rekomendacji na ich podstawie.

Europejska Grupa Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2 składać będzie się z indywidualnych ekspertów i z przedstawicieli dwóch gremiów: Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.(PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021