Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.12.2021
PL EN
01.08.2021 aktualizacja 01.08.2021

Nowy znacznik radioaktywny wykrywa żelazo w nowotworach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowy radioznacznik 18F-TRX pozwala ocenić zawartość żelaza w guzach nowotworowych podczas badania PET (pozytonowa tomografia emisyjna) - informuje “Journal of Nuclear Medicine”.

Wszystkie komórki nowotworowe potrzebują żelaza, dzięki któremu są w stanie intensywnie się namnażać. Dlatego nowotwory mają wyższy poziom żelaza, niż normalne tkanki. Naukowcy chcieliby wykorzystać to zjawisko, wykorzystując wiedzę o “labilnej” puli żelaza komórce nowotworowej (LIP) do opracowania nowych metod leczenia. Dzięki znajomości poziomu żelaza można by przewidzieć, czy nowotwór zareaguje na leczenie.

„Poziomy LIP w guzach pacjentów nigdy nie zostały określone ilościowo” – zauważył dr Adam R. Renslo, profesor na wydziale chemii farmaceutycznej na University of California w San Francisco.

„Żelazo szybko utlenia się, gdy jego środowisko komórkowe zostanie zakłócone, więc nie można go wiarygodnie określić ilościowo na podstawie biopsji guza. Biomarker LIP może pomóc w ustaleniu, które nowotwory mają najwyższy poziom LIP i mogą być szczególnie podatne na terapie ukierunkowane na LIP”.

W ramach badań naukowcy zobrazowali 10 modeli przeszczepów tkankowych glejaka i raka nerkowokomórkowego za pomocą znacznika PET 18F-TRX do pomiaru LIP. Oceniono awidność (siłę wiązania z daną substancją) guza oraz wrażliwość na radioznacznik. Przeprowadzono również badanie na modelu zwierzęcym w celu określenia skutecznej dozymetrii u ludzi.

18F-TRX pozwolił skutecznie określić poziomy LIP w guzach i wytypować te, które najprawdopodobniej pozytywnie zareagowałyby na leczenie ukierunkowane na LIP. Stwierdzono również, że wychwyt 18F-TRX w guzach przed leczeniem pozwala przewidywać wrażliwość na terapię. Szacowana skuteczna dawka dla dorosłych była porównywalna z dawkami innych środków do obrazowania opartych na 18F.

„Deregulacja żelaza występuje w wielu chorobach, w tym chorobach neurodegeneracyjnych i sercowo-naczyniowych oraz stanach zapalnych” – powiedział Michael J. Evans, profesor nadzwyczajny na wydziale radiologii i obrazowania biomedycznego na UC w San Francisco. „Zastosowanie 18F-TRX w odpowiednich populacjach pacjentów w celu określenia zakresu ekspansji LIP w dotkniętych tkankach będzie ważnym kamieniem milowym w kierunku zrozumienia potencjału terapeutycznego terapii ukierunkowanych na LIP poza onkologią”. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021