Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
02.08.2021 aktualizacja 02.08.2021

WHO: sukcesy w walce z Covid-19 mogą zostać zaprzepaszczone przez wariant Delta

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Osiągnięte z trudem sukcesy w walce z Covid-19 mogą zostać zaprzepaszczone przez rozprzestrzenianie się znacznie bardziej zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa - poinformował w piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros poinformował, że w ciągu ostatnich czterech tygodni liczba infekcji koronawirusem wzrosła o 80 proc. w większości regionów na świecie. Wskazał też, że w Afryce - gdzie zaszczepiono jedynie 1,5 proc. populacji - śmiertelność z powodu Covid-19 wzrosła o 80 proc. w ciągu ostatniego miesiąca.

Podczas briefingu prasowego dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan zaznaczył, że szczepionki przeciwko Covid-19 są skuteczne w walce z chorobą. "Szczepionki, które zostały dopuszczone przez WHO, zapewniają znaczną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby oraz hospitalizacją. Walczymy wciąż z tym samym wirusem, tylko sprawniejszym" - powiedział.

Według dokumentu wewnętrznego amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), do którego jako pierwszy dotarł "The Washington Post", wariant Delta roznosi się w takim tempie jak ospa wietrzna i może spowodować poważną chorobę.

"Wzrosła liczba hospitalizacji. Pomimo to nie odnotowano, żeby wariant Delta był bardziej śmiertelny od pozostałych" - zaznaczyła podczas piątkowego briefingu główna ekspertka WHO odpowiedzialna za Covid-19 Maria van Kerkhove.

Wariant Delta koronawirusa odnotowano już w 132 krajach. Od początku pandemii na całym świecie potwierdzono 197 mln przypadków zakażenia, 4,2 mln ludzi zmarło. (PAP)

skib/ kib/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021