Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.10.2021
PL EN
16.08.2021 aktualizacja 16.08.2021

Czarnek o projekcie rozporządzenia dot. ewaluacji: chcemy tylko je doprecyzować; nic, co do istoty się nie zmienia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Marcin Obara Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Marcin Obara

Chcemy tylko doprecyzować rozporządzenie dotyczące ewaluacji jakości działalności naukowej. Nic co do istoty się nie zmienia - tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odpowiedział na krytyczne głosy niektórych środowisk w sprawie proponowanych przez MEiN przepisów.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (obowiązuje od 1 października 2018 r. - PAP) wprowadziła nowe przepisy dotyczące prowadzonej co cztery lata ewaluacji m.in. uczelni. W ewaluacji przyznawane będą kategorie naukowe w poszczególnych dyscyplinach nauki. Od tych kategorii zaś zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim, nadawania stopni naukowych i kwota subwencji, którą jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa. Pierwsza ewaluacja miała pierwotnie objąć lata 2017-2020. Ostatecznie jednak obejmie lata 2017-2021 i rozpocznie się 1 stycznia 2022 r.

W połowie lipca w Rządowym Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki, który dotyczy ewaluacji jakości działalności naukowej. Opiniowanie projektu trwało do 28 lipca. Według jego założeń, minister będzie ustalał wartości referencyjne dla kategorii naukowych A, B+ i B w dyscyplinach naukowych i artystycznych, a nie – jak do tej pory – zatwierdzał decyzję Komisji Ewaluacji Nauki.

Po publikacji projektu rozporządzenia w mediach pojawiły się negatywne opinie dotyczące treści proponowanych przepisów. W opinii niektórych środowisk, mają one dać ministrowi edukacji i nauki uprawnienia do samowolnego oceniania uczelni i przyznawania im kategorii w sposób subiektywny.

Do tych zarzutów odniósł się Przemysław Czarnek w piątek w TVP Info. Jak zaznaczył, "rozporządzenie MEiN musi być zgodne z ustawą". "Nikt nie zmienia ustawy, zatem nie zmienia się zasad. Zasady, które obowiązują od kilku lat (tzw. Ustawa 2.0 - PAP) i zasady ewaluacji mówią, że komisja ewaluacyjna złożona z naukowców proponuje ministrowi te warianty algorytmów, które będą później wykorzystywane do ostatecznej oceny uczelni. A minister przyjmuje te propozycje lub nie, zaleca i wymaga od komisji zmiany tych algorytmów" - wyjaśnił Czarnek.

Szef MEiN podkreślił, że resort "chce tylko doprecyzować to rozporządzenie, żeby propozycja komisji ewaluacji - jak do tej pory - mogła być przyjęta przez ministra albo minister będzie sam mógł ją zmienić, żeby nie przedłużać procedury". "Nic co do istoty się nie zmienia" - zapewnił Czarnek.

Projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym ewaluacji negatywnie oceniły m.in.: Komitet Polityki Naukowej, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Rektorów Uczelni Pedagogicznych, Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich. Wątpliwości i zastrzeżenia przesłali też przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk. Według części naukowców, wprowadzanie zmian w rozporządzeniu dot. ewaluacji jakości działalności naukowej pięć miesięcy przed końcem okresu sprawozdawczego za lata 2017-2021 jest działaniem niedopuszczalnym i ingeruje w proces ewaluacji, uzgodniony ze środowiskiem.(PAP)

ipa/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021