Ministerstwo Edukacji i Nauki

03.12.2021
PL EN
21.08.2021 aktualizacja 21.08.2021

Warmińsko-mazurskie/ Większość bocianów już odleciała

Stargard Szczeciński, 14.07.2014. Kilkadziesiąt bocianów na polu w okolicy Stargardu Szczecińskiego. Jest to nietypowa pora sejmiku bocianiego, ponieważ bociany zbierają się najczęściej w sierpniu przed odlotem do ciepłych krajów. (mb/mr) PAP/Marcin Bielecki Stargard Szczeciński, 14.07.2014. Kilkadziesiąt bocianów na polu w okolicy Stargardu Szczecińskiego. Jest to nietypowa pora sejmiku bocianiego, ponieważ bociany zbierają się najczęściej w sierpniu przed odlotem do ciepłych krajów. (mb/mr) PAP/Marcin Bielecki

Większość bocianów gniazdujących w woj. warmińsko-mazurskim w ostatnich dniach odleciało. Ptaki zmierzają do Afryki. Bociany, które wciąż są w regionie, w większości zimę spędzą w południowej Europie - poinformował PAP ornitolog Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP).

"Bociany wykorzystały ostatnie ciepłe dni i wyleciały. Ale nie wszystkie" - powiedział PAP Sebastian Menderski z PTOP. Organizacja ta zajmuje się m.in. bocianią wioską Żywkowo przy granicy z Rosją.

Bociany, które w stadach już odleciały z regionu, zmierzają na zimowiska w Afryce. Będą leciały m.in. przez Cieśninę Bosfor i Turcję. "To, że zrobiło się zimno, nie sprzyja odlotom, chłód i deszcz wymagają od bocianów większego wysiłku energetycznego" - powiedział PAP Menderski. Bociany, które już są w drodze, zmierzają do Afryki środkowej, gdzie nie będą przebywały w jednym miejscu, a - co wykazują nadajniki GPS - będą wolno migrowały z miejsca na miejsce, żywiąc się m.in. bogatą w białko szarańczą.

"Ptaki, które wciąż są w regionie, odlecą pewnie we wrześniu, ale już nie do Afryki a do południowej Europy, gdzie przezimują" - powiedział PAP Menderski i dodał, że prawdopodobnie ptaki te będą odlatywały pojedynczo. Przyznał, że łagodne, ciepłe zimy ostatnich lat sprawiają, że bociany bez kłopotów przeczekują zimy na południu Europy.

Mijające lato było dla bocianów gniazdujących w warmińsko-mazurskim całkiem dobre - w Żywkowie wylęgło się 57 młodych (w rekordowym 2017 roku było 98 piskląt - PAP), zajętych było 45 gniazd.

"Tylko jedna para doczekała się i wychowała cztery pisklęta, trzy młode miały dwie bocianie pary, reszta po jednym-dwa młode" - powiedział Menderski.

Warmińsko-mazurskie jest regionem, w którym od wielu lat gniazduje najwięcej bocianów w kraju. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021