Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
24.08.2021 aktualizacja 24.08.2021

Prof. Szczeklik: szczepionka nadal najlepszą interwencją zmniejszającą transmisję wirusa

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Najlepszą interwencją zmniejszającą transmisję wirusa (również wariantu Delta) pozostaje nadal szczepionka przeciwko COVID-19 – twierdzi prof. Wojciech Szczeklik z Krakowa.

Z opublikowanych niedawno badań Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie (USA) wynika, że u osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 poziom koronawirusów w górnych drogach oddechowych może być równie wysoki, jak u niezaszczepionych. Na tej podstawie można sądzić, że osoby zaszczepione mogą tak samo przenosić SARS-CoV-2, szczególnie wariant Delta. Tych obaw nie potwierdzają jednak wstępne badania, opublikowane przez portal medyczny medRxiv w artykule pt. „Virological characteristics od SARA-CoV-2 vaccine breakthrough infections in health care workers”.

Autorzy tej publikacji przebadali 161 zaszczepionych pracowników służby zdrowia, u których doszło do przełamania odporności (badania prowadzono przy użyciu testów molekularnych PCR). U większości stwierdzono infekcję wariantem Delta. Zdaniem autorów badania takie przypadki rzadko się zdarzają, ryzyko transmisji wirusa u tych osób jest raczej mniejsze. Stwierdzono to na podstawie próbek pobranych z górnych dróg oddechowych - i porównania ich z niezaszczepionymi osobami zakażonymi.

„Nawet jeżeli dojdzie do zakażenia wariantem Delta u osób po szczepieniu, to żywotność wirusa wykrywanego w drogach oddechowych jest osłabiona, co powinno się przełożyć na niższą zakaźność” – komentuje publikację na Twitterze prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.

Specjalista podkreśla, że najlepszą interwencją zmniejszającą transmisję wirusa (również wariantu Delta) pozostaje nadal szczepionka. (PAP)

autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024