Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.10.2021
PL EN
05.09.2021 aktualizacja 05.09.2021

Popularny pestycyd może wspierać globalną epidemię otyłości

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Stosowany w wielu miejscach na świecie, zakazany już w Unii Europejskiej chlorpyrifos utrudnia spalanie tłuszczu - pokazują eksperymenty na myszach. Już wcześniejsze badania wskazywały na możliwość uszkodzeń układu nerwowego i genotoksyczność.

Naukowcy z kanadyjskiego McMaster University, na łamach pisma „Nature Communications” donoszą o kolejnym szkodliwym działaniu popularnego w wielu miejscach globu, owadobójczego pestycydu o nazwie chlorpyrifos.

Użycie tej substancji zostało już zakazane m.in. w Unii Europejskiej czy Kanadzie ze względu na działanie szkodliwe dla układu nerwowego i możliwość uszkadzania genów.

Jednak, jak informują autorzy nowej publikacji, związek ten utrudnia spalanie tzw. brązowego tłuszczu.

„Brązowy tłuszcz to metaboliczny piec organizmu, który spala kalorie w przeciwieństwie do normalnego tłuszczu, który je gromadzi. Spalanie powoduje wydzielanie ciepła i zapobiega odkładaniu się kalorii w formie białego tłuszczu. Wiemy, że brązowy tłuszcz jest aktywowany w czasie zimna i kiedy jemy” - wyjaśnia autor badania prof. Gregory Steinberg.

„Zmiany stylu życia w zakresie diety i ćwiczeń rzadko prowadzą do trwałego obniżenia wagi. Uważamy, że część problemu może wynikać z hamowania metabolicznego pieca przez chlorpyrifos” - mówi badacz.

Przy tym dopiero niedawno okazało się, że dorosłe osoby mają w ciele brązowy tłuszcz. Wcześniej sądzono, że posiadają go jedynie niemowlęta.

Naukowcy twierdzą, że wystarczy ograniczenie produkcji energii przez brązowy tłuszcz już o 40 kalorii dziennie, aby spowodować u dorosłych przyrost ponad 2 kg masy rocznie.

Do swoich wniosków naukowcy doszli po sprawdzeniu 34 popularnych pestycydów w eksperymentach na myszach.

„Choć wyniki muszą jeszcze zostać potwierdzone u ludzi, warto mieć na uwadze, aby, o ile to możliwe, jeść owoce i warzywa pochodzące z lokalnych, kanadyjskich źródeł, a jeśli spożywa się produkty importowane, lepiej upewnić się, że są dokładnie umyte” - podkreśla ekspert z kanadyjskiego ośrodka badawczego.

Więcej informacji na stronie: https://healthsci.mcmaster.ca/news-events/news/news-article/2021/08/27/common-pesticide-may-contribute-to-global-obesity-crisis (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021