Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.10.2021
PL EN
06.09.2021 aktualizacja 06.09.2021

Łódź/ Dobiegła końca budowa pierwszego budynku Alchemium Politechniki Łódzkiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zakończyła się budowa pierwszego z trzech budynków kompleksu Alchemium Politechniki Łódzkiej. W ramach inwestycji za blisko 65 mln zł uczelnia zyskała m.in. aulę na 500 miejsc, w której mają odbywać się najważniejsze uroczystości uczelni oraz przestrzeń wystawienniczą.

Rozpoczętą dwa lata temu budowę kompleksu "Alchemium – magia chemii jutra" podzielono na dwa etapy. Pierwszy, gotowy już gmach będzie centrum konferencyjno-dydaktycznym Politechniki Łódzkiej (PŁ). Znalazły się w nim aula na 500 osób, rozciągająca się przez trzy górne kondygnacje, z możliwością podziału na dwie części, sala senatu na 100 osób, mniejsze audytoria i sale seminaryjne, zaplecze konferencyjne, przestrzeń wystawiennicza dla funkcjonującej w uczelni galerii "Politechnika" oraz pomieszczenia biurowe, do których przeniesiona zostanie część administracyjna Wydziału Chemicznego.

"Cały kompleks Alchemium będzie miał powierzchnię 27 tys. m kw., co zapewni pracownikom, doktorantom i studentom wydziału nowoczesne warunki do pracy, prowadzenia badań i procesu kształcenia na miarę współczesnych i przyszłych wyzwań dotyczących rozwoju nauk chemicznych" – podkreśliła dziekan wydziału prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik.

W nowej auli mają odbywać się najważniejsze uroczystości uczelni. Zastąpi ona wysłużone audytorium im. Sołtana, które dotychczas pełniło taką funkcję. Pierwszym z wydarzeń w nowym miejscu będzie zaplanowane na 17 września i towarzyszące uroczystemu otwarciu Alchemium nadanie auli imienia prof. Tadeusza Paryjczaka, który w przeszłości kierował Wydziałem Chemicznym PŁ. Odsłonięta zostanie też tablica pamiątkowa poświęconą pamięci profesora.

Zakończony pierwszy etap inwestycji kosztował ok. 64,8 mln zł. Na jej realizację PŁ otrzymała dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 47,5 mln.

W drugim etapie, do 2024 roku mają powstać dwa budynki, w których znajdą się laboratoria chemiczne oraz naukowe. Całość stanowić będzie kompleks trzech budynków o wysokości pięciu kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej.

Cała inwestycja ma kosztować 113 mln zł, z czego 97,5 mln zł pozyskano z MNiSW.

W Politechnice Łódzkiej na 60 kierunkach kształci się ponad 12 tys. studentów. W nadchodzącym roku akademickim uczelnia ma przyjąć ponad 5 tys. studentów. W semestrze zimowym zajęcia mają odbywać się w trybie mieszanym – w murach uczelni zaplanowano wykłady i ćwiczenia w grupach do 30 osób, zajęcia laboratoryjne oraz egzaminy, pozostałe zajęcia będą prowadzone w formie zdalnej. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mrr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021