Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.12.2021
PL EN
08.09.2021 aktualizacja 08.09.2021

Kielce/ W piątek rozpoczną się zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge

PAP/Piotr Polak 11.09.2020 PAP/Piotr Polak 11.09.2020

Wiceszef NASA oraz przedstawiciele międzynarodowych firm kosmicznych i świata nauki będą gośćmi zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC), które w piątek rozpoczną się w Kielcach. W siódmej edycji największej w Europie imprezy robotyczno-kosmicznej rywalizować będzie 37 zespołów.

Drużyny będą konkurować w dwóch formułach stacjonarnej i zdalnej. W przypadku edycji zdalnej organizatorzy dostarczą zespołom łazik, który uczestnicy będą musieli zaprogramować. Robotami będą sterować ze swoich krajów. W ten sposób rywalizować będzie 20 drużyn. Stacjonarnie w zawodach będzie uczestniczyć 17 drużyn.

Tegoroczny tor będzie inspirowany fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. Na torze przygotowanym na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej wybudowany został m.in. blisko trzymetrowy wulkan.

Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej poinformował, że imprezie będą towarzyszyć prelekcje i warsztaty podzielone na trzy bloki tematyczne.

"Piątek 10 września to dzień w całości poświęcony Marsowi, którego odtworzony wulkaniczny obszar Elysium Planitia stanowi tegoroczną arenę zmagań dla robotów marsjańskich. W ramach strefy inspiracji eksperci podzielą się wiedzą na temat dalszej eksploracji Czerwonej Planety i poszukiwania śladów życia" – zaznaczył.

Prelekcje online poprowadzą m.in. wiceszef NASA Robert Cabana oraz dr Tanya Harrison, która przez 13 lat pracy w NASA, jako pierwsza osoba na świecie otrzymywała i analizowała tysiące zdjęć nadsyłanych przez łaziki marsjańskie.

Z kolei sobota - zapowiedził Wilczyński - minie pod znakiem Księżyca.

"Przez cały dzień zarówno widzowie online, jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej wezmą udział w prezentacjach i debatach na temat ekonomicznego i biznesowego potencjału Srebrnego Globu. W tematykę wprowadzą ich m.in. eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, POLSA, czy amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa FAA" – dodał.

W programie zaplanowano między innymi rozmowę na temat zasobów energetycznych Księżyca, prowadzoną przez Gordona Wasilewskiego z firmy Astronika, która jest jednocześnie sponsorem nagrody głównej w konkursie ERC. Z kolei na fanów kosmicznej literatury czeka zdalna rozmowa z Andrew Chaikinem – autorem książki „Człowiek na Księżycu. Program Apollo”.

Ostatni dzień ERC organizatorzy poświęcili Ziemi i tematowi wykorzystania technologii kosmicznych w codziennym życiu. Swoim doświadczeniem podzielą się eksperci Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA, która zarządza interesem publicznym w obszarze między innymi globalnego systemu nawigacji satelitarnej w Europie GNSS, w takich projektach jak EGNOS, GALILEO czy COPERNICUS.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., województwo świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021