Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
09.09.2021 aktualizacja 09.09.2021

Ornitolog: orliki krzykliwe przygotowują się do odlotu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Do tegorocznych odlotów przygotowują się bytujące w polskich Karpatach orliki krzykliwe.

"Już intensywnie żerują, żeby nabrać sił. Są niespokojne, a szybując w powietrzu wydają głośne okrzyki. Wszystko to oznacza, że przymierzają się do odlotu do Afryki" - powiedział w środę PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Dodał, że odloty orlików potrwają tylko parę dni, a zimę ptaki spędzą na sawannach we wschodniej, centralnej i południowej Afryce.

Jak zaznaczył przyrodnik, w polskiej części Karpat gniazduje blisko 450 par tych ptaków. Natomiast w Polsce jest blisko 2800 par orlików krzykliwych. "Najliczniej występują w północno-wschodniej i południowo-wschodniej części kraju" – dodał.

Największe zagęszczenie w Europie osiągają w Beskidzie Niskim. Na 100 km kwadratowych gniazduje tam nawet do kilkunastu par.

W południowo-wschodniej Polsce, oprócz Beskidu Niskiego, orliki krzykliwe zasiedlają również Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie, Beskid Sądecki oraz pogórza: Przemyskie, Dynowskie, Bukowskie, Strzyżowskie i Jasielskie.

Gniazdują także w krajach sąsiednich, m.in. w Białorusi, na Łotwie, Litwie, Ukrainie i Słowacji.

Według ornitologa, charakteryzują się "wyjątkową punktualnością". "Są niezwykle punktualne, znikają z naszych terenów prawie równocześnie 15 września" – zauważył dr Stój.

Podobnie – wyjaśnił – "dzieje się z ich powrotami". "Pierwsze osobniki przy sprzyjającej pogodzie pojawiają się w ostatnich dniach marca, a główna ich fala około 10 kwietnia" – mówił przyrodnik.

W jego ocenie, "w tym roku lęgi orlików były udane; 75 proc. zakończyło się sukcesem, to znaczy w 3/4 gniazd odchował się młody".

Orlik krzykliwy ma ok. 65 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł może dochodzić maksymalnie do 170 cm. Żywi się gryzoniami polnymi, płazami, gadami i większymi owadami.

Gniazda w Karpatach zakłada głównie na jodłach; mniej więcej w połowie wysokości drzewa.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ je/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021