Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
13.09.2021 aktualizacja 13.09.2021

Wrocław/ Politechnika przyzna nagrodę im. Stanisława Lema; laureat otrzyma 100 tys. zł

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

15 listopada, w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej, po raz pierwszy przyznana zostanie Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema. Otrzyma ją młody naukowiec, którego badania mają potencjał, aby pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji.

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema została ustanowiona dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

„Nawet jeśli ktoś nigdy nie czytał jego książek, to Stanisław Lem jest postacią na tyle sławną, że w potocznym rozumieniu powszechnie kojarzony jest jako wizjoner, futurysta łączący świat techniki z przyszłością cywilizacji” – podkreślił prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. w przesłanym komunikacie

Jego zdaniem przesłanie wynikające z twórczości Lema powinny mieć na uwadze także m.in. osoby kierujące politechniką, ponieważ – jak wskazał - uczelnia techniczna ma być odpowiedzialna nie tylko za tworzenie nowych technologii, lecz także troszczyć się o to, jaki będzie to miało wpływ na człowieka i naszą cywilizację.

Nagroda będzie przyznawana młodym naukowcom, do 40. roku życia, studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorącym udział w programie Horyzont Europa. Będzie przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

„Politechnika Wrocławska ma bardzo silne aspiracje europejskie. Jesteśmy na tyle poważną uczelnią, żeby nasi naukowcy nie tylko czerpali korzyści z faktu, że Polska jest w Europie, ale też, żeby trochę tej Europie dać od siebie. Dlatego ta nagroda jest skierowana do młodego europejskiego naukowca, który ma przed sobą przyszłość, a nie powinna być traktowana jako podsumowanie kariery” – tłumaczył prof. Wójs.

Laureata bądź laureatkę wybierze kapituła, w skład której wejdą naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza. Zwycięzca otrzyma m.in. 100 tys. zł. Zostanie również zaproszony na Politechnikę Wrocławską, na seminaria, wykłady i spotkania z młodymi naukowcami i organizacjami studenckimi.

Zgłoszenia zawierające opis odkrycia lub osiągnięcia, listę publikacji wraz z listami polecającymi należy składać do 15 października. Laureat zostanie ogłoszony 15 listopada podczas Święta Politechniki Wrocławskiej. Szczegóły nt. nagrody, w tym formularze zgłoszeniowe, można znaleźć na stronie: https://lemprize.pwr.edu.pl/ (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021