Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
14.09.2021 aktualizacja 14.09.2021

Dwóch japońskich fizyków otrzymało Breakthrough Prize

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dwóch naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego zostało laureatami Nagrody Fizyki Fundamentalnej (Breakthrough Prize). Hidetoshi Katori został wyróżniony za najdokładniejszy zegar atomowy, a Haruki Watanabe - za prace nad kryształami czasowymi.

Nagroda Fizyki Fundamentalnej (Breakthrough Prize) to wyróżnienie przyznawane od 2012 roku za przełomowe odkrycia z dziedziny fundamentalnej fizyki. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Stephen Hawking, Alan Guth, czy Kip Thorne (laureat także Nagrody Nobla).

Główna nagroda, oprócz satysfakcji, oznacza dla laureata gratyfikację finansową w wysokości 3 mln dolarów.

Prof. Hidetoshi Katori z Wydziału Fizyki Stosowanej Uniwersytetu w Tokio otrzymał nagrodę główną za pionierskie prace nad stworzeniem najdokładniejszego jak dotąd urządzenia do mierzenia czasu - atomowego zegara z macierzą optyczną.

Zegary te są tak dokładne, że mają pozwolić m.in. na testowanie fundamentalnych praw fizyki, a także np. umożliwić systemom GPS pomiary w skali centymetrowej.

„Czuję się wyjątkowo wyróżniony, że jury Breakthrough Prize uznało moją pracę za tak istotną” - powiedział badacz. - „To zwieńczenie 20 lat pracy, nie tylko mojej, ale także wielu moich kolegów, włączając w to naukowców, jak i studentów. Nasz obecny cel do badanie możliwości wykorzystania tego urządzenia do testowania praw natury”.

Prof. Haruki Watanabe, także z Wydziału Fizyki Stosowanej, zdobył natomiast New Horizons in Physics Prize wartą 100 tys. dol. za prace nad nieznanym wcześniej zachowaniem materii. Badane przez niego zjawiska często przeczą intuicji. Koronnym przykładem są tzw. kryształy czasowe, które regularnie i samoczynnie oscylują między różnymi formami.

„Jestem niezwykle szczęśliwy z powodu faktu docenienia wyników mojej ciężkiej pracy, którą prowadziłem od czasu studiów w USA. To zachęta do dalszych wysiłków. Teraz kieruję laboratorium. Zrobię, co w mojej mocy, aby zarówno jako naukowiec i nauczyciel otrzymać jak najlepsze wyniki" - powiedział.

Ceremonia wręczenia Nagród zwykle jest transmitowana na żywo w USA, a prowadzą ją znane osoby, np. filmowe gwiazdy. Jednak z powodu pandemii taka forma została odłożona do 2022 roku.

Więcej informacji na stronie: https://www.u-tokyo.ac.jp/focus/en/press/z0508_00189.html (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021