Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
14.09.2021 aktualizacja 14.09.2021

Anglia/ Ruszają badania pilotażowe testów krwi w kierunku 50 typów nowotworów

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Anglii rozpoczynają się badania pilotażowe testów krwi, pozwalające wykryć 50 typów nowotworów, zanim pojawią się jakiekolwiek ich objawy. To może być rewolucja w diagnostyce onkologicznej - informuje NHS.

Według Krajowej Służby Zdrowia (NHS) w Anglii w badaniach pilotażowych weźmie udział 140 tys. osób w wieku 50-77 lat. Testy krwi pozwalają określić jakiego typy rozwija się choroba i w jakim miejscu jest usytuowana (w przypadku guzów). Dotyczą one nowotworów nie objętych badaniami przesiewowymi (cytologią, mammografią i kolonoskopią) i określane są jako potencjalny, kolejny przełom we wczesnym wykrywaniu chorób nowotworowych.

Dyrektor wykonawczy NHS Armanda Pritchard uważa, że szybkie i proste w użyciu testy krwi o nazwie Galleri mogą zapoczątkować kolejną rewolucję w diagnostyce, jak i terapii onkologicznej na całym świecie. Leczenie będzie można wcześniej rozpocząć, co zwiększy szanse przeżycia pacjentów.

Badania pilotażowe polegają na tym, że przez rok będą krążyć „mobilne kliniki”, wykonujące badania krwi w kierunku nowotworów. Po dwóch latach testy zostaną powtórzone. W pobranych próbkach krwi wykrywane mają być fragmenty DNA komórek nowotworowych, jakie przenikają do krwiobiegu. Mogą się one pojawić już w początkowym okresie rozwoju choroby nowotworowej, kiedy nie ma jeszcze żadnych objawów ani dolegliwości.

NHS liczy na to, że dzięki testom onkologicznym krwi, a także innym badaniom, aż u 75 proc. chorych nowotwory będzie można wykryć na takim etapie, kiedy są jeszcze wyleczalne. Chodzi przede wszystkim o nowotwory głowy i szyi, jelita grubego, płuca, trzustki oraz gardła.

Badania pilotażowe prowadzone są przez Cancer Research UK i King’s College London wspólnie z producentem testów firmą Grail. Pierwsze wyniki będą znane w 2023 r., a jeśli się potwierdzi, że testy są wiarygodne i przydatne, zostaną wprowadzone do powszechnego użycia w 2024 r.

Z dotychczasowych badań klinicznych wynika, że testy krwi pozwalają wykryć 51,5 proc. nowotworów na różnych etapach ich rozwoju. Jedynie w 0,5 proc. przypadków wyniki badania były fałszywie pozytywne (wskazywały na chorobę nowotworową, której nie potwierdziły jednak dalsze badania). W czerwcu 2021 r. informowało o tym pismo „Annals of Oncology”. Badaniami objęto 2823 pacjentów z chorobą nowotworową oraz 1254 osoby, które były zdrowe.

Testy krwi przydatne są też do wykrywania nowotworów krwi, dzięki nim w badaniach klinicznych wykryto 55 proc. tych schorzeń. W przypadku guzów ich lokalizację udało się ustalić tymi badania w 88,7 proc. przypadków. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021