Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.10.2021
PL EN
21.09.2021 aktualizacja 21.09.2021

Piotrków Trybunalski/ Minister Czarnek otworzył pierwszą Strefę Odkrywania SOWA

 20.09.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (front), poseł PiS Grzegorz Lorek (L), poseł PiS Antoni Macierewicz (2L), dyrektor CNK Robert Firmhofer (3P), poseł PiS Robert Telus (4P), dyrektor strefy Renata Wojtczak (2P) i prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak (P) podczas uroczystości otwarcia pierwszej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności "SOWA". PAP/Grzegorz Michałowski 20.09.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (front), poseł PiS Grzegorz Lorek (L), poseł PiS Antoni Macierewicz (2L), dyrektor CNK Robert Firmhofer (3P), poseł PiS Robert Telus (4P), dyrektor strefy Renata Wojtczak (2P) i prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak (P) podczas uroczystości otwarcia pierwszej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności "SOWA". PAP/Grzegorz Michałowski

W Piotrkowie Trybunalskim swoją działalność zainaugurowała w poniedziałek pierwsza w kraju Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, czyli miejsce do swobodnego eksperymentowania. "W ten sposób unowocześniamy edukację w Polsce" - podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Interaktywna przestrzeń do zdobywania wiedzy przez dzieci i młodzież powstała w piotrkowskiej Mediatece. Pierwsza w kraju Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności składa się z sali z kilkunastoma stacjami doświadczalnymi do swobodnego eksperymentowania, w której odbywać będą się różnego rodzaju zajęcia kreatywne dla uczniów.

Podczas uroczystego otwarcia pierwszego w kraju lokalnego centrum nauki szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyjaśnił, że SOWA to wspólny projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

"W wyniku naboru wybraliśmy 32 miasta, które zdecydowały się na udział w tym programie. Programie, który polega na nabyciu eksponatów przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik o wartości blisko miliona zł w każdym miejscu" – tłumaczył.

Poinformował, że strefy zachęcające dzieci i młodzież do korzystania z osiągnięć nowoczesnej techniki i nauki powstaną głównie w mniejszych miastach niebędącymi stolicami województw. W tym roku oprócz Piotrkowa Trybunalskiego małe centrum nauki powstanie jeszcze w Raciborzu, a pozostałe do 2023 roku. To pilotaż programu SOWA.

Całkowity koszt projektu wyniesie ok. 44 mln zł. Minister Czarnek zapowiedział, że po zakończeniu pilotażu powstanie kolejnych 70 stref nauki realizowanych w ramach Polskiego Ładu.

"Planujemy wydanie na ten cel blisko 300 mln zł. W całej Polsce będziemy mieli 100 takich nowoczesnych miejsc do prezentowania dzieciom i młodzieży osiągnięć techniki, nauki i zachęcania ich do zdobywania wiedzy w ten bardzo atrakcyjny sposób. W ten sposób unowocześniamy edukację w Polsce" – zaznaczył szef resortu edukacji i nauki.

Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer podkreślił znacznie eksperymentowania w poznawaniu świata. Jak przyznał, od dawna bolączką szkół jest fakt, że łatwiej przekazywać wiedzę w sposób teoretyczny, niż praktyczny.

"SOWA zaś to od 15 do 18 stacji doświadczalnych zaprojektowanych i zbudowanych w Centrum Nauki Kopernik na wzór naszych najlepszych eksponatów. One będą umożliwiały dzieciom, młodzieży, ale także osobom dorosłym samodzielne poznawanie świata przyrody i poznawanie samych siebie poprzez dokonywanie eksperymentów" – wskazał.

Jak mówił, tego rodzaju edukacja jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy szkolnej. "SOWA będzie miała jeszcze jeden element, czyli przestrzeń warsztatową, którą nazywamy majsternią. Będzie ona pełna wyzwań naukowych i inżynieryjnych. Trzecim elementem są programy, które wypracowało Centrum Nauki Kopernik, do których chcemy zaprosić nasze partnerskie instytucje" – wyjaśnił Firmhofer.

Lokalne, małe centra nauki, w ramach pilotażu programu SOWA, mają powstać również m.in. w: Świdniku, Wałbrzychu, Rybniku, Zawierciu, Sanoku, Nysie, Piasecznie, Bolesławcu, Jarocinie, Jeleniej Górze, Koniecpolu, Koninie, Końskich, Gnieźnie, Suwałkach, Malborku.

Strefy zostaną uruchomione przy już funkcjonujących instytucjach kultury, takich jak domy kultury, biblioteki czy muzea. W każdej placówce znajdzie się również wystawa oraz majsternia, czyli przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą różnego rodzaju zajęcia kreatywne. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021