Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.10.2021
PL EN
22.09.2021 aktualizacja 22.09.2021

"Kraków dla klimatu" – w niedzielę plenerowa 4. Wielka Lekcja Ekologii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pod hasłem "Kraków dla klimatu" przy Tauron Arenie Kraków odbędzie się w niedzielę 4. Wielka Lekcja Ekologii. Ze względu na pandemię będzie mieć charakter plenerowy. Wśród atrakcji są m.in. prezentacja łodzi autonomicznej i samolotu solarnego AGH, zasad budowy ogrodów deszczowych i warsztaty robienia "bomb nasiennych" do obsiewania pustych skwerów i donic.

Impreza – organizowana po przerwie spowodowanej pandemią – jest kierowana do całych rodzin i dlatego odbywa się nie w dniu powszednim, ale w niedzielę. Każdy, kto przyjdzie na lekcję będzie mógł się dowiedzieć, jakie działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska podejmują wydziały Urzędu Miasta Krakowa oraz miejskie jednostki i spółki. Będzie też można usłyszeć, co sami mieszkańcy mogą zrobić, by żyć w zgodzie z naturą.

"Chcemy w praktyce pokazać, co to znaczy być eko i dbać o środowisko i zaprezentować, jakie działania dla klimatu podejmuje Kraków" – mówiła we wtorek prezes zarządu Areny Kraków SA Małgorzata Marcińska.

Przy Tauron Arenie Kraków, od strony parku Lotników Polskich, stanie kilkanaście stanowisk przygotowanych przez Urząd Miasta, miejskie spółki, służby, uczelnie oraz stowarzyszenia i fundacje ekologiczne.

"Organizujemy wydarzenie na zewnątrz, żeby mieszkańcy mogli w nim bezpiecznie i komfortowo uczestniczyć" - mówiła Małgorzata Starnowska wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Krakowa. Jak podkreśliła Lekcja Ekologii będzie okazją do spotkania z ekspertami i poszerzenia swojej wiedzy m.in. o odnawialnych źródłach energii, efektywności energetycznej oraz o nowoczesnych proekologicznych rozwiązaniach i technologiach. Doradcy energetyczni będą informować, gdzie uzyskać pomoc, jakie programy dofinansowania odnawialnych źródeł energii prowadzi miasto i gdzie złożyć wniosek.

Wielka Lekcja Ekologii będzie zwieńczeniem wielkiej parady zabytkowych i współczesnych autobusów, które ruszą z Nowej Huty, przejadą przez płytę główną w Tauron Arenie Kraków i zaparkują wzdłuż ul. Dąbskiej.

Na parkingu przy hali będzie można obejrzeć także pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki i jednostki w codziennej pracy, m.in. zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, odkurzacze miejskie, pojazdy elektryczne, specjalistyczny samochód do czyszczenia kanalizacji.

O g. 13.00 w foyer Tauron Areny rozpocznie się dyskusja o innowacyjnych projektach, którą poprowadzą profesor Politechniki Krakowskiej w dyscyplinie inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki Agnieszka Generowicz oraz Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele jednostek miejskich i uczelni, które będą prezentować się w namiotach tematycznych.

Lekcję zakończy projekcja filmu "Use Less" ("Mniej") poruszającego temat konsumpcjonizmu żywności i fastfashion, czyli tego, co negatywnie wpływa na klimat.

Wstęp na Wielką Lekcję Ekologii jest wolny.

Organizatorami wydarzenia są: Arena Kraków SA i Urząd Miasta Krakowa, a partnerami miejskie jednostki i spółki oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej, Straż Miejska, Wydział Ruchu Drogowego i Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Fundacja Green Festival, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Meta Sp. z o.o. – Arena Garden i uczelnie: AGH i Politechnika Krakowska. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion

wos/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021