Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.10.2021
PL EN
22.09.2021 aktualizacja 22.09.2021

Podpisano porozumienie zakładające nowe możliwości dla naukowców z Polski i z Niemiec

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zacieśnienie współpracy akademickiej Polski z Niemcami zakłada porozumienie podpisane we wtorek w Warszawie przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) i Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD). Przewiduje ono m.in. stypendia dla naukowców z obu krajów.

Porozumienie podpisali sekretarz generalny DAAD dr Kai Sicks i dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska.

Celem porozumienia jest zacieśnienie międzyuczelnianej współpracy Polski z Niemcami. Przewiduje ono m.in. stypendia dla polskich studentów, doktorantów i naukowców w Niemczech, przyznawane przez DAAD, oraz stypendia dla niemieckich studentów, doktorantów i naukowców na pobyty w Polsce, przyznawane przez NAWA.

Celem porozumienia jest też wspieranie nauczania języka narodowego w kraju drugiej strony i wzajemna promocja oferty stypendialnej i współdziałanie w obszarze marketingu zagranicznego systemów szkolnictwa wyższego.

"Potrzebujemy szeroko rozumianego umiędzynarodowienia polskiej nauki, międzynarodowej wymiany, bo jest to element wspólnego wkładu budowania Europy, a po czasie pandemii ma to szczególne znaczenie, bo mamy głębokie przekonanie, że właśnie te relacje między uczelniami, relacje między studentami, naukowcami są taką dobrą drogą do budowania dobrego sąsiedztwa (...)" – powiedział PAP po uroczystości podpisania porozumienia wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek.

Wiceszef resortu edukacji i nauki powiedział, że świat przez pandemię został wybity z pewnego rytmu, w związku z tym powrót do normalności powinien opierać się na nauce.

"Dzisiaj pamiętamy, że jesteśmy 30 lat po tym historycznym traktacie z czerwca 1991 r. (traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – PAP), który to traktat zarysował właśnie kierunki takiej dobrej sąsiedzkiej współpracy, wielu przedsięwzięć. Chcemy, żeby jednym z tych przedsięwzięć jeszcze mocniej akcentowanym była współpraca naukowa" – podkreślił Murdzek.

Z kolei dr Grażyna Żebrowska powiedziała PAP, że podpisane w poniedziałek porozumienie jest ważne dla NAWA, bo jest to pierwsze porozumienie, które organizacja ta zawiera z tak mocnym partnerem. zagranicznym.

"NAWA jest nową instytucją – mamy niecałe 4 lata (...), ale potrzebujemy też dobrych partnerów zagranicznych. Niewątpliwie DAAD jest takim partnerem" – przyznała.

W uroczystym podpisaniu porozumienia uczestniczył również ambasador Niemiec w Polsce dr Arndt Freytag von Loringhoven. Ambasador wyraził nadzieję, że podpisane porozumienie przyczyni się do wzmocnienia współpracy świata akademickiego.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to rządowa agencja podlegająca ministrowi edukacji i nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki przez wspieranie współpracy badawczej i wymiany akademickiej.

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) to największa na świecie organizacja stypendialna, która istnieje od 1925 roku. Jest stowarzyszeniem niemieckich uczelni wyższych i ich studentów, a jej budżet pochodzi głównie ze środków rządu niemieckiego oraz UE.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021