Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
01.10.2021 aktualizacja 01.10.2021

Naukowo-sportowy wykład zainauguruje nowy rok akademicki Politechniki Łódzkiej

Fot. materiały prasowe Politechnika Łódzka Fot. materiały prasowe Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka zainauguruje w piątek swój 77. rok akademicki. Mimo pandemii większość zajęć obędzie się już w salach dydaktycznych z zachowaniem rygorów sanitarnych. Wykład inauguracyjny wygłoszą trzy osoby związane z nauką i ze sportem - zapowiedziały władze PŁ.

Rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka zapowiedziała, że inauguracja roku akademickiego uczelni po raz pierwszy odbędzie się w nowej auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka w budynku Alchemium.

"Przedtem Senat oraz immatrykulowane osoby przejdą w barwnym orszaku, by złożyć kwiaty pod pomnikiem prof. Bohdana Stefanowskiego, pierwszego rektora i organizatora uczelni" - mówiła Chojnacka. "Zgodnie ze zwyczajem rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik wygłosi przemówienie inauguracyjne. W czasie uroczystości zostaną także wyróżnieni najlepsi studenci. Pięciu zasłużonych naukowców otrzyma tytuł Profesora Seniora" - poinformowała.

"Inauguracja zakończy się nietypowym, bo wygłoszonym przez trzy osoby, wykładem, który rektor PŁ nazwał specjalnym triathlonem" - zaznaczyła rzeczniczka. "O swoich pasjach naukowych i sportowych mówić będą: ceniona na świecie fizyk prof. Katarzyna Pernal, uprawiająca z sukcesami kolarstwo szosowe, doktorant PŁ i mistrz olimpijski z Tokio mgr inż. Kajetan Duszyński studentka PŁ i pierwsza Polka z potrójną koroną w pływaniu na wodach otwartych, inż. Aleksandra Bednarek" - zapowiedziała rzeczniczka uczelni.

"Po okresie przerwy spowodowanej pandemią studenci pojawią się w salach dydaktycznych. Zajęcia w grupach do 30 osób, takie jak np. ćwiczenia, projekty, seminaria, lektoraty czy wychowanie fizyczne, będą realizowane na terenie Politechniki Łódzkiej. Online prowadzone będą głównie wykłady dla większej liczby osób" - poinformowała Chojnacka.

PŁ rozpocznie w piątek już 77. rok akademicki w swojej historii.

Uczelnia kształci niemal 12,5 tysiąca studentów. Kadrę dydaktyczną PŁ tworzy m.in. 1200 nauczycieli akademickich, w tym ponad 380 profesorów i doktorów habilitowanych. Politechnika Łódzka zajmuje 8. miejsce wśród 100 wyższych szkół technicznych w rankingu „Perspektyw”. Łódzka uczelnia - jak podają jej służby prasowe - jest naukowym ośrodkiem, w którym tworzone są rozwiązania innowacyjne. PŁ jest drugą uczelnią w Polsce w rankingu udzielonych patentów zgłaszanych przez podmioty krajowe i zagraniczne.

Na rok akademicki 2021/22, na studia I stopnia, Politechnika Łódzka przyjęła niemal 3,9 tys. osób, a na studia II stopnia - 750 osób. W semestrze zimowym PŁ kształcić będzie 239 studentów z 15 krajów w ramach wymiany w programie Erasmus, m.in. z Hiszpanii, Francji, Portugalii i Turcji. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021