Ministerstwo Edukacji i Nauki

01.12.2021
PL EN
10.10.2021 aktualizacja 10.10.2021

Prehistoryczni ludzie hodowali kazuary

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prehistoryczni mieszkańcy Nowej Gwinei hodowali kazuary – informują naukowcy na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Zdaniem naukowców może to być najstarszy przypadek hodowania ptactwa przez ludzi, poprzedzający udomowienie kur i gęsi o tysiące lat.

Ok. 18 tys. lat temu mieszkańcy Nowej Gwinei prawdopodobnie wybierali jaja kazuarów z gniazd, a następnie hodowali wyklute z nich ptaki. Wnioski wynikają z badań międzynarodowego zespołu naukowego. Badacze analizowali znalezione skorupki, dzięki czemu dowiedli, że jaja zbierano tuż przed wykluciem się piskląt.

„Działo się tysiące lat przed udomowieniem kur – opisuje Kristina Douglass z Penn State University (USA) – A kazuary to nie są jakieś niewielkie ptaki, to wielkie groźne nieloty, które łatwo mogą zaatakować. Prawdopodobnie na Nowej Gwinei hodowano karłowatą odmianę, ważącą ok. 20 kg”.

Zdaniem naukowców może to być najstarszy przypadek hodowania ptactwa przez ludzi, poprzedzający udomowienie kur i gęsi o tysiące lat.

Kazuary wykazują nawet większe podobieństwa do velociraptorów niż kur czy innego domowego ptactwa. Potrafią być bardzo agresywne, jednak kiedy pisklętom utrwali się obraz człowieka, wtedy łatwo je hodować do dorosłego wieku.

Pisklęta po wykluciu muszą zobaczyć człowieka i wtedy uznają go za matkę. To utrwalenie, dotyczące również innych gatunków ptaków (nazywane przez biologów imprintingiem, czyli wdrukowaniem) nie zmienia się przez całe życie.

Więcej: https://news.psu.edu/story/670490/2021/09/27/research/late-pleistocene-humans-may-have-hatched-and-raised-cassowary (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021