Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
17.10.2021 aktualizacja 17.10.2021

Azory były zamieszkałe przez ludzi na 700 lat przed przybyciem Portugalczyków

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Położone na Oceanie Atlantyckim Azory były zamieszkane przez ludzi na siedem stuleci przed przybyciem na ten archipelag Portugalczyków, wynika z międzynarodowego studium badaczy z kilku dziedzin nauki.

Z badania opublikowanego w piśmie PNAS wynika, że w gruntach archipelagu zabezpieczono ślady obecności człowieka pochodzące sprzed 700 lat przed dotarciem na ten archipelag w XV w. pierwszych portugalskich osadników.

Według studium kierowanego przez naukowców z portugalskiego Ośrodka Badań i Zasobów Genetycznych Azorów (CIBIO) wczesne ślady obecności ludzkiej w tej części Atlantyku zostały potwierdzone wskutek analizy próbek gleby.

“Pierwsi osadnicy na Azorach to prawdopodobnie ludy pochodzące z północy Europy (…). Dotarli tam mając korzystne warunki klimatyczne do żeglowania” - napisali autorzy badania.

Wyjaśnili, że w badanej glebie znaleziono sterole, które jak wskazali naukowcy pochodzą od dużych ssaków, takich jak np. ludzie. “Odchody wytwarzane przez jelita zwierząt i ludzi są jednak inne, można je więc odróżnić” - sprecyzował zespół naukowy, w którym znaleźli się m.in. badacze z amerykańskich uczelni.

Naukowcy odnotowali, że w glebie Azorów znaleziono zarówno związek typowy dla odchodów bydła stygmasterol, jak również charakterystyczny dla ludzi koprostanol, który jest efektem przetworzenia cholesterolu przez bakterie jelitowe człowieka.

W trakcie badań członkowie ekipy naukowej badali glebę z dna jezior na pięciu azorskich wyspach: Sao Miguel, Pico, Terceira, Flores oraz Corvo.

https://www.pnas.org/content/118/41/e2108236118

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021