Ministerstwo Edukacji i Nauki

03.12.2021
PL EN
19.10.2021 aktualizacja 19.10.2021

Węgry/ Naukowcy: niektóre psy mogą nauczyć się nazw nawet 100 zabawek

Niektóre psy bardzo dużo rozumieją z ludzkiej mowy – wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa w Budapeszcie (ELTE). Jak podkreślono, czasem są w stanie nauczyć się nazw nawet 100 swoich zabawek.

Najnowsze opracowanie opisujące wyniki tych badań zostało opublikowane w piśmie „Royal Society Open Science” – podał ELTE w czwartek 7 października.

Naukowcy z Katedry Etologii ELTE przez ponad dwa lata szukali na świecie psów, które znają nazwy swoich zabawek. Jak zaznaczyli, większość psów jest w stanie bez problemu nauczyć się trików lub wykonywania poleceń, ale opanowanie nazw przedmiotów jest zupełnie innym zadaniem i większość psów tego nie potrafi.

W badaniu wzięło udział sześć psów - z Węgier, Brazylii, Holandii, USA, Norwegii i Hiszpanii – które opanowały nazwy co najmniej 28 swoich zabawek, a niektóre nawet ponad 100.

„Te zdolne psy są w stanie w nieprawdopodobnym tempie nauczyć się nazw nowych zabawek. W naszym wcześniejszym badaniu dowiedliśmy, że wystarczy, by cztery razy usłyszały nazwę nowej zabawki, by ją zapamiętały, przynajmniej na krótki czas” – powiedziała kierująca badaniami na ELTE Claudia Fugazza.

Tym razem właścicieli sześciu psów poproszono, by w ciągu tygodnia nauczyli swoje psy nazw sześciu, a potem 12 zabawek. „Okazało, że dla tych niesamowitych psów nie jest to zbyt duże wyzwanie. Z łatwością uczyły się nazw 11-12 przedmiotów” – powiedziała jedna z autorek badania Shany Dror.

Zaznaczyła, że takie tempo uczenia się przypomina rozwój mowy u niemowląt, które w wieku około 18 miesięcy nagle zaczynają opanowywać coraz więcej słów.

„Gdy przetestowaliśmy je (tj. psy) ponownie po tygodniu, a potem dwóch, wciąż pamiętały nazwy zabawek” – zaznaczyła Dror.

Wszystkie testowane psy należały do rasy border collie. Jak jednak podkreślają naukowcy, nie wszystkie border collie mają takie umiejętności, miewają je natomiast z kolei inne rasy. Dror powiedziała np. że naukowcy zwrócili uwagę na owczarki niemieckie, pekińczyki, miniaturowe owczarki australijskie i niektóre mieszańce. Osobne badanie potwierdziło podobne umiejętności u Yorkshire terrierów.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki takim wyjątkowo zdolnym psom uda im się lepiej zrozumieć więź między psami a ich właścicielami.

Choć obecne badanie dobiegło końca, grupa naukowców nadal poszukuje psów, które mają łatwość opanowywania znaczenia słów do dalszych projektów. Właściciele, którzy uważają, że ich czworonogi znają wiele nazw swoich zabawek, mogą się zgłaszać na stronie internetowej http://geniusdogchallenge.com/.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021