Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
27.10.2021 aktualizacja 27.10.2021

Politechnika Łódzka z dofinansowaniem na projekt dot. cyberbezpieczeństwa

03.03.2021. Kampus A Politechniki Łódzkiej widziany z drona w Łodzi. PAP/Grzegorz Michałowski 03.03.2021. Kampus A Politechniki Łódzkiej widziany z drona w Łodzi. PAP/Grzegorz Michałowski

Ochrona danych w aplikacjach działających w chmurze jest tematem projektu o wartości ponad 2,5 mln zł, realizowanego przez Politechnikę Łódzką we współpracy z informatyczną firmą LTC i, na który dofinansowanie przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka, zespół naukowców z Instytutu Informatyki PŁ i specjalistów z firmy LTC zamierza opracować nową technologię ochrony danych w aplikacjach działających w chmurze, wykorzystującą algorytmy sztucznej inteligencji i Data Science.

"Istotę innowacyjności naszej technologii stanowić będą zintegrowane rozwiązania wykrywania anomalii wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz technologie blockchain. Takie połączenie zapewni uzyskanie najwyższych gwarancji autentyczności i integralności wszystkich komponentów klastra obliczeniowego, a tym samym wysoki poziom cyberbezpieczeństwa" - wyjaśnił koordynator projektu z ramienia uczelni dr hab. inż. Piotr Lipiński.

Tytuł realizowanego projektu to "Środowisko budowy i eksploatacji bezpiecznych aplikacji działających w chmurze w oparciu o inteligentne wykrywanie anomalii w klastrach obliczeniowych oraz techniki kryptograficzne blockchain/DLT". Jak podkreślają eksperci, we współczesnym świecie cyfrowych treści i zdigitalizownaych zasobów wykorzystanie systemu blockchain daje możliwość zapewnienia pewności i niezmienialności zapisanych danych.

"Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji wadliwe, zaatakowane mikrousługi lub komponenty klastra będą automatycznie eliminowane z przetwarzania chronionych danych. Zabezpieczony w ten sposób klaster będzie w stanie obronić się przed atakami. Wszelkie próby obejścia zabezpieczeń są odnotowywane przy użyciu technologii blockchain, co przełoży się na niezaprzeczalność transakcji biznesowych wykonywanych w klastrze" - dodał Lipiński.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021