Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
08.11.2021 aktualizacja 08.11.2021

Ruszyła kolejna edycja Wiki Science Competition - konkurs dla fanów fotografii i nauki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pasjonaci nauki i fotografii mogą wziąć udział w kolejnej edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Science Competition. Prace można przysyłać do 20 grudnia 2021 r. Wszystkie zdjęcia i materiały trafią do zbioru Wikimedia Commons.

Jak przypomina w komunikacie Wikimedia Polska, konkurs ma zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.

Prace muszą dokumentować świat nauki w jednej z 7 kategorii konkursowych:

- ludzie nauki, czyli naukowcy podczas pracy, analiz, badań itp. W dodatkowej podkategorii "Kobiety w nauce" organizatorzy czekają szczególnie na fotografie kobiet w STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics);

- zdjęcia mikroskopowe, czyli zdjęcia optyczne, elektronowe oraz skany z sond, itp.;

- media niefotograficzne, pliki audio i wideo, obrazy generowane przez komputer, modele 3 D, i inne;

- zestawy zdjęć, czyli tematycznie powiązane fotografie, które stanowią jedną całość;

- natura, czyli organizmy żywe i rośliny - także z ogrodów botanicznych i makrofotografie;

- astronomia;

- kategoria ogólna obejmuje wszystkie pozostałe utwory od archeologii do wulkanologii.

"Wszystkie zdjęcia i materiały trafią do zbioru Wikimedia Commons, dzięki czemu będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej" - informują organizatorzy.

W roku 2019 wpłynęło z Polski aż 1360 zdjęć, a główną nagrodę w konkursie krajowym, a następnie międzynarodowym otrzymał Polak Marek Miś, za swoją niesamowitą fotografię mikroskopową rodzącej dafni.

Początki konkursu Wiki Science sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł szybko zdobył uznanie i już w 2015 roku zorganizowany został Europejski Konkurs Fotografii Naukowej, który objął osiem państw europejskich (a zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym kilkadziesiąt z Polski).

Regulamin konkursu można znaleźć tutaj: https://pl.wikimedia.org/wiki/Regulamin_konkursu_Wiki_Science_Competition_2021

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024