Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.10.2021
PL EN
01.07.2008 aktualizacja 01.07.2008

Prof. Michał Heller honorowym obywatelem Tarnowa

<strong>Ks. prof. Michał Heller, kosmolog i filozof, wykładowca Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, laureat Nagrody Templetona, został honorowym obywatelem rodzinnego Tarnowa</strong>. Rada Miasta nagrodziła duchownego za &quot;wybitne zasługi w aktywnym poszerzaniu horyzontów nauki&quot; i za systematyczne dążenie do odkrywania prawdy.

Honorowe obywatelstwo nadano prof. Hellerowi podczas uroczystej sesji Rady Miasta w reprezentacyjnej Sali Lustrzanej.

"Chylę czoła przed rangą Nagrody Templetona, ale nie o niej chce mówić, bo to nie na Nagroda Templetona nas tu dziś przywiodła, ale duma, głęboki podziw i szacunek dla ks. profesora, dla jego życia i pracy, nie zaś dla laurów, które sprawiedliwie stają się jego udziałem" - mówił prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. Dodał, że przyjęcie przez księdza profesora honorowego obywatelstwa miasta jest wyróżnieniem dla tarnowian.

W prezencie od prezydenta Tarnowa ks. Heller otrzymał grę komputerową tzw. symulator lotów, bo "latanie" symulatorem to jego ulubiona rozrywka oraz wydaną przez miasto płytę "Drogami myślących" z nagraniem 41 jego wykładów.

Ks. Heller mieszka w bloku w centrum Tarnowa. Często przewodniczy mszy św. i głosi kazania w kościele pw. św. Maksymiliana. Jego współpracownicy z Papieskiej Akademii Teologicznej podkreślają skromność uczonego, bo ks. Heller nie pozwala się tytułować profesorem i wszyscy mówią mu po imieniu. Sam mawia o sobie: "jestem najlepszym naukowcem wśród teologów i najlepszym teologiem wśród przedstawicieli nauki".

Dziękując w sobotę za nadane mu obywatelstwo duchowny powiedział, że kocha Tarnów, tak się jak kocha członków najbliższej rodziny. "Urodziłem się w Tarnowie, tu mieszkam i nie zamierzam się stad wyprowadzać" - zadeklarował.

W wykładzie poświęconym rozwojowi nauki ks. prof. Heller mówił m.in. że najważniejsze jest inwestowanie w ludzi, bo na nic się zdadzą nowoczesne laboratoria, jeśli będą w nich pracowali przeciętniacy. Przestrzegł, że niektóre szkoły żyjące z czesnego obniżają poziom nauki, skazując się w perspektywie na marginalizację, a nawet wyeliminowanie.

W uzasadnieniu podjętej w maju tego roku uchwały ws. nadania prof. Hellerowi honorowego obywatelstwa, tarnowscy radni podkreślili jego wybitne zasługi "w aktywnym poszerzaniu horyzontów nauki w dziedzinach filozofii i teologii, niekwestionowane osiągnięcia w budowaniu relacji między naukami przyrodniczymi a chrześcijańską tradycją intelektualną; pracę na rzecz wzbogacenia światowego dorobku naukowego z zakresu fizyki, filozofii, kosmologii i teologii; systematyczne dążenie do odkrywania prawdy; postawę kreatywnego naukowca i refleksyjnego duszpasterza".

Ks. prof. Michał Heller urodził się 12 marca 1936 r. w Tarnowie. Jako dziecko wraz z rodziną został wywieziony na Sybir. Do Polski wrócił w 1946 r. W wieku 17 lat wstąpił do seminarium duchownego w Tarnowie, w 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Jest kosmologiem, filozofem i teologiem, członkiem m.in. Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i Papieskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz kilku zagranicznych stowarzyszeń naukowych.

7 maja w Pałacu Buckingham prof. Heller odebrał Nagrodę Templetona, której wysokość - 820 tys. funtów (ponad 1,6 mln USD) przewyższa Nagrodę Nobla.

Naukowiec w całości przekazał nagrodę na stworzenie w Krakowie Centrum Kopernika, które zajmować się będzie badaniem relacji między nauką, filozofią i teologią. Jest to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej. WOS

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021