Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
28.11.2017 aktualizacja 28.11.2017

Naukowiec z UW z kolejnym grantem ERC

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW otrzymał trzeci już w swojej karierze prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań (ERC) - poinformował Uniwersytet Warszawski. Dzięki grantowi będzie próbował stworzyć nowe uniwersalne algorytmy.

Prof. Sankowski jest pierwszą osobą w Polsce z trzema grantami ERC - informuje w przesłanym PAP komunikacie prasowym UW. Po dwa granty mają na swoim koncie prof. Mikołaj Bojańczyk z UW oraz prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Badacz z UW otrzymał w ramach Consolidator Grant ERC ponad 1,5 mln euro na badanie teoretyczne zatytułowane "Towards Unification of Algorithmic Tools", w skrócie TUgbOAT, czyli po angielsku "holownik".

"Zadamy pytanie, czy da się stworzyć proste algorytmy, które miałyby i prostą analizę, i można byłoby ich zawsze użyć do konkretnego problemu" – opisuje cytowany w komunikacie prof. Sankowski. - "Zastosowanie współczesnych zaawansowanych algorytmów jest ograniczone do szczególnych przypadków. Będziemy się koncentrować na stworzeniu rozwiązań, które byłyby zawsze najlepsze. Można to nazwać rodzajem unifikacji algorytmicznej" - dodaje.

Przez pięć lat równolegle będą trwały badania z trzech obszarów: tworzenia zunifikowanych algorytmów grafowych, problemów on-line oraz wykorzystywania dodatkowych właściwości danych. "Ciekawym aspektem ostatniego obszaru jest znalezienie algorytmów, które umieją wykorzystać dodatkowe własności danych nawet bez wiedzy o nich" – dodaje prof. Sankowski.

Pierwszy milion od ERC Sankowski otrzymał w 2010 r. na przedsięwzięcie "PAAL – Practical Approximation Algorithms Library". Badania dotyczyły projektowania i analizowania szybkich aproksymacyjnych algorytmów dla problemów, dla których komputerowe rozwiązanie jest niemożliwe, bo obliczenia trwałyby zbyt długo. W pracach uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie. W 2015 r. prof. Sankowski otrzymał kolejny grant ERC – Proof of Concept na komercjalizację wyników badań. To w czasie jego trwania profesor założył spółkę spin off z UW – MIM Solutions. "Pomagamy firmom e-commerce określić zachowania konsumentów, przewidzieć, co może się spodobać użytkownikowi i co kupi. Czasami jakość sprzedaży udaje się poprawić bardziej, czasami mniej" – mówi prof. Sankowski.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC, mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024