18.09.2020
PL EN
07.03.2018 aktualizacja 07.03.2018

Ogłoszono nominacje do Mądrych Książek roku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Piętnaście książek popularnonaukowych wydanych w zeszłym roku po polsku, rywalizuje o tytuł "Mądrej Książki 2017 roku", w konkursie organizowanym przez UJ i Fundację im. Euklidesa. Główne nagrody otrzymają tylko dwie z nich - jedna w kategorii "dla dorosłych" i jedne w kategorii "dla dzieci".

To już trzecia edycja konkursu na najlepszą popularnonaukową książkę roku. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas gali finałowej 19 kwietnia w auli Collegium Novum UJ.

W konkursie przyznane zostaną dwie nagrody główne: „Mądra Książka 2017” i "Mądra Książka dla dzieci – 2017”. Przyznane będą też trzy wyróżnienia: nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki, nagroda społeczności akademickiej UJ (już wkrótce start głosowania na UJ) i nagroda internautów w głosowaniu na stronie krakow.wyborcza.pl.

Coroczny plebiscyt na najlepszą książkę popularnonaukową organizuje Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa. "Zapraszamy czytelników do wyruszenia w niezwykłą podróż, w której nauka staje się przygodą oraz motywacją do rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy o otaczającym świecie" - piszą organizatorzy.

W kategorii "Mądra Książka 2017 roku" nominowane zostały: "Gen. Ukryta historia" Sidharthy Mukherjee, "W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza, "Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi" Michaela Bentona, "Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski" Keitha Houstona, oraz "Historia ewolucji" Steve\'a Parkera i Alice Roberts.

Nominowane są także: "Geniusz ptaków" Jennifer Ackerman, "Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta" Andrei Wulf, "A niech się brudzą" Bretta Finlaya i Marie-Claire Arriety, "Wszechświat krok po kroku" Łukasza Lamży oraz "Błyskotliwa zieleń" Stefano Mancuso.

Z kolei w kategorii "Mądra Książka dla dzieci - 2017" nominowanych jest pięć książek: "Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych", Agaty Hąci i Macieja Szymanowicza, "Zwierzęta lekarze" Angie Trius, Marka Dorana i Julia Antonia Blasco. Szansę na nagrodę mają też książki: "Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata" Catherine Ripley, "Z duchem (do) teatru" Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej oraz "Sen Alicji, czyli jak działa mózg" Jerzego Vetulaniego, Marii Mazurek i Marcina Wierzchowskiego.

W jury konkursu, które wyłoniło nominowanych, było dziesięć osób - naukowcy i redaktorzy strony Mądre Książki.

Szczegóły konkursu na stronie Mądre Książki http://madraksiazkaroku.pl/nominacje/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020