24.10.2020
PL EN
10.07.2018 aktualizacja 10.07.2018

Dr Marek Michalewicz dyrektorem ICM UW

Dr Marek Michalewicz. Źródło: ICM UW Dr Marek Michalewicz. Źródło: ICM UW

Dr Marek Michalewicz został dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). Na stanowisku zastąpił prof. Marka Niezgódkę, który Centrum kierował nieprzerwanie przez ćwierć wieku.

Prof. Niezgódka sprawował funkcję dyrektora ICM UW od chwili powołania Centrum 1 lipca 1993 roku aż do końca czerwca br. Nowy dyrektor placówki, od października 2016 roku był jej wicedyrektorem - informuje Centrum w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

"Kontynuacja 25-letniego dorobku prof. Marka Niezgódki i całego zespołu ICM UW jest dla mnie zaszczytem, ale też wyzwaniem" – powiedział dr Michalewicz, cytowany w komunikacie. "Obejmuję to stanowisko w momencie bezprecedensowego rozwoju infrastruktury obliczeniowej w ICM: dwa lata po utworzeniu Centrum Technologii ICM na Białołęce. Zamierzam kontynuować podejmowane w Centrum działania w obszarze modelowania matematycznego, obliczeń wielkiej skali, badań z wykorzystaniem wielkich danych (Big Data) i sztucznej inteligencji. Chciałbym oprzeć dalszy rozwój ICM UW na jego dotychczasowych osiągnieciach, bogatym doświadczeniu badawczym pracowników, dużym potencjale studentów i oczywiście na naszej nowoczesnej infrastrukturze superkomputerowej" - zapowiedział.

Dr Marek Michalewicz jest naukowcem, przedsiębiorcą i wynalazcą. W latach 1987–2000 pracował w instytucjach badawczych w USA i Australii, gdzie zajmował się wykorzystaniem superkomputerów w badaniach naukowych. Od roku 2009 do 2016 pełnił funkcję dyrektora zarządzającego A*STAR Computational Resource Centre (A*CRC) – największego naukowego centrum superkomputerowego w Singapurze. Był jedną z osób odpowiedzialnych za zaplanowanie i stworzenie singapurskiego Narodowego Centrum Superkomputerowego (NSCC). W 2014 r. dr Michalewicz zainicjował projekt InfiniCortex – globalnej sieci komputerowej o przepustowości 100Gb/s – oraz InfiniBand – technologii transportowej umożliwiającej stworzenie jednego współbieżnego superkomputera rozmieszczonego na czterech kontynentach. Był też założycielem start-upu Quantum Precision Instruments – jednej z pierwszych na świecie firm specjalizujących się w produktach w nanoskali.

Wśród najważniejszych projektów zrealizowanych przez dotychczasowego dyrektora prof. Marka Niezgódkę znajduje się stworzenie nowoczesnego ośrodka obliczeniowego - Otwartego Centrum Danych i ich Analiz (OCEAN); zainicjowanie prac nad numerycznym prognozowaniem pogody w ICM (co zaowocowało m.in. popularnym serwisem meteo.pl); stworzenie Wirtualnej Biblioteki Nauki (WBN) – programu zakupu i udostępniania światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych wersji czasopism, książek i baz danych dla polskich instytucji naukowych i akademickich.

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego to wiodący europejski ośrodek superkomputerowy. Zajmuje się rozwiązywaniem skomplikowanych problemów obliczeniowych, tworzeniem symulacji oraz modelowaniem zasilanym danymi. Centrum dostarcza innowacyjne rozwiązania dla nauki, administracji i biznesu. W portfolio ICM UW znajdują się projekty realizowane dla podmiotów z różnych sektorów, m.in. transportu, energii, medycyny i środowiska. Od roku 2018 jest organizatorem „Supercomputing Frontiers Europe” (SCFE) – międzynarodowej konferencji poświęconej problematyce High Performance Computing. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020