Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
27.07.2018 aktualizacja 02.08.2018

Czworo polskich naukowców otrzymało prestiżowe granty ERC

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Doktorzy Piotr Achinger, Michał Nemeth, Magdalena Winiarska i Tomasz Żuradzki - to polscy laureaci prestiżowego Starting Grant European Research Council (ERC), którzy znaleźli się w gronie ponad 400 nagrodzonych. Listę zwycięzców przedstawiono w piątek.

European Research Council (ERC) od 2008 roku przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. W tegorocznej edycji Starting Grant do ERC spłynęło 3170 wniosków, z których jedynie około 13 proc. otrzymało finansowanie.

W sumie nagrodzono 403 naukowców, w tym czworo z Polski. Dr Piotr Achinger z Instytutu Matematycznego (IM) PAN otrzymał prestiżowy grant w wysokości ponad 1 mln euro. Pozwoli mu na zatrudnienie 2 doktorantów i 4 naukowców oraz umożliwi prowadzenie szerokiej działalności badawczej - poinformował IM PAN w przesłanym PAP komunikacie. Zespół podejmie temat dotyczący szeroko rozumianej topologii rozmaitości algebraicznych, z widokiem na zastosowania do arytmetyki, fizyki matematycznej i równań różniczkowych.

Z kolei dr Magdalena Winiarska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zrealizuje projekt „Poszukiwanie nowatorskich strategii usprawniających immunoterapię nowotworów (STIMUNO)”. Głównym jego celem jest poszukiwanie nowych szlaków zaangażowanych w regulację przeciwnowotworowej odpowiedzi immunologicznej - czytamy w komunikacie przesłanym PAP w piątek przez WUM.

Granty otrzymał również filozof dr Tomasz Żuradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którego grant dotyczy bioetyki w kontekście m.in. badań genetycznych i medycyny. Z kolei turkolog dr Michał Nemeth, również z UJ, zajmuje się badaniami związanymi z Biblią i historią języka karaimskiego.

W tym rozdaniu Starting Grants naukowcy otrzymali łącznie ponad 600 mln euro, maksymalnie po 1,5 mln. euro w celu stworzenia zespołów badawczych i przeprowadzenia pionierskich badań naukowych. ERC podało w piątek na stronie internetowej, że dzięki środkom, które uzyskali naukowcy, badania zostaną przeprowadzone w instytucjach w 22 krajach Unii Europejskiej. Najwięcej grantów uzyskali naukowcy z Niemiec (73), Włoch (42), Francji (33) i Holandii (33).

Choć liczba Polaków wśród osób, którym udało się wywalczyć granat, nie jest duża, badaczy z Europy Środkowo-Wschodniej, którym udało się go otrzymać, jest nieco więcej niż rok wcześniej. "Już drugi rok z rzędu prawie 40 proc. beneficjentów grantów startowych to kobiety. Jeśli chodzi o rozkład geograficzny, to od zeszłego roku znacznie wzrosła liczba osób, które odniosły sukces w Holandii. Miło nam zauważyć poprawę wskaźnika sukcesu kandydatów, których badania zostaną przeprowadzone w Europie Środkowej i Wschodniej - choć liczba tych kandydatów pozostaje niska" - podkreślił szef Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych profesor Jean-Pierre Bourguignon.

Nie wszyscy wyróżnieni to Europejczycy. O wsparcie mogli wystąpić również pochodzący spoza UE naukowcy, którzy prowadzą projekt na uczelni w jednym z państw członkowskich. Wśród nagrodzonych są osoby np. z Wietnamu czy Argentyny. "Oprócz wspierania europejskich naukowców na wczesnym etapie granty początkowe ERC pomagają wzbogacić europejską przestrzeń badawczą poprzez przyciąganie i zatrzymywanie zagranicznych naukowców w Europie" - podkreślił komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

Badania, jakie zostaną sfinansowane z przyznanych grantów, będą obejmować szeroki zakres tematów: od różnic między komórkami ludzkimi i należącymi do małp człekokształtnych po dociekania, dlaczego Japonia stała się potęgą przemysłową.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ stk/ zan/ ekr/ 

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024