29.10.2020
PL EN
12.02.2019 aktualizacja 12.02.2019

Dr Mateusz Hołda na liście młodych, wpływowych Europejczyków "Forbesa"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr Mateusz Hołda, współzałożyciel i kierownik zespołu naukowego HEART działającego przy Collegium Medicum UJ, znalazł się w gronie Europejczyków przed 30. rokiem życia, będących liderami w swoich dziedzinach. Listę „30 under 30" opublikował amerykański "Forbes".

W zestawieniach "30 under 30” umieszczane są wybrane przez magazyn "Forbes" nazwiska młodych przedsiębiorców, założycieli innowacyjnych biznesów, naukowców, działaczy społecznych, aktywistów, artystów, polityków, sportowców, którzy mimo młodego wieku odnieśli w swojej działalności znaczący sukces. Od kilku lat sporządzana jest osobna lista obejmująca osoby działające w Europie.

Na tegorocznej liście "30 under 30 Europe" znalazło się trzech Polaków. W kategorii "Science&Healthcare" doceniono dra Mateusza Hołdę - współzałożyciela i kierownika działającego przy Katedrze Anatomii UJ Collegium Medicum zespołu naukowego HEART - Heart Embryology and Anatomy Research Team.

Prace zespołu kierowanego przez dr. Hołdę, które skupiają się wokół badania morfologii układu sercowo naczyniowego, owocują wytwarzanymi w laboratorium druku i wizualizacji 3D modelami serca opracowywanymi na potrzeby medyczne i naukowe - informuje UJ w przesłanej PAP informacji prasowej.

Dr Hołda wyjaśnia, że zajmuje się on obecnie trójwymiarową rekonstrukcją pochodzących głównie z tomografii komputerowej danych obrazowych, które później dzięki drukowi 3D otrzymują formę przestrzennych modeli. Wykorzystuje się je nie tylko do celów naukowych - oceny anatomii serca, ale także przez klinicystów w trakcie procesu diagnostycznego i leczniczego konkretnego pacjenta.

"Jestem szalenie szczęśliwy, że znalazłem się wśród najwybitniejszych i najbardziej perspektywicznych ludzi młodego pokolenia w Europie. Wyróżnienia nie traktuję jednak jako indywidualnego docenienia mojej osoby, lecz dedykuję je wszystkim członkom mojego zespołu naukowego - bez nich nie powstałby nawet ułamek moich osiągnięć" - mówi dr Hołda, cytowany w przesłanej PAP informacji prasowej.

Jak dodaje, „Forbes” docenił wkład zespołu w badania nad strukturą układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jego anatomią, która dla wielu może wydawać się już nauką zamkniętą, w której nie można już zbyt wiele odkryć. "Jak widać przełamujemy ten stereotyp i prowadzimy najwyższej jakości badania morfologiczne, które są szeroko doceniane. Miejsce na liście +30 under 30+ jest nie tylko zaszczytem, lecz także nakłada zobowiązanie do dalszej wytężonej pracy naukowej" - mówi dr Mateusz Hołda.

Hołda jako pierwszy w Polsce student - jeszcze bez tytułu magistra - otrzymał tytuł doktora nauk medycznych (taką możliwość daje program Diamentowy Grant, którego był laureatem). Obronienie w 2017 doktoratu nie było jedynym sukcesem młodego badacza, którego dotychczasowy dorobek obejmuje już kilkadziesiąt publikacji naukowych. Był on również m.in. laureatem ogólnopolskich grantów badawczych - programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z Najlepszych!” (indywidualnie w 2016 r. i ponownie jako członek zespołu HEART w 2017) oraz przyznawanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Studenckiego Nobla.

Oprócz dr. Mateusza Hołdy na liście znalazło się dwóch innych Polaków. W kategorii "Entertainment" doceniono Macieja Musiała - aktora i współproducenta serialu "1983", pierwszego polskiego serialu zrealizowanego przez platformę Netflix. Z kolei w kategorii "Sport" wyróżniony został Mateusz Tomaszkiewicz z polskiego studia CD Projekt RED.

Lista jest dostępna na stronie: https://www.forbes.com/under30/list/2019/europe/#24ff8c864139

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020