Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.09.2021
PL EN
07.03.2019 aktualizacja 07.03.2019

Syntia pomoże w szkoleniu pilotów

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Symulator VR Syntia pozwoli na szkolenie lotników na wszystkich typach samolotów i śmigłowców oraz szkolenia operatorów dronów. System powstał na Politechnice Lubelskiej.

"Na Syntii można wykonać badania przesiewowe, które określają podzielność uwagi, czas reakcji czy ruchy gałek ocznych. Badania takie mogą z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć kandydata na przyszłego pilota" – wylicza płk Zbigniew Lewartowicz, jeden z konstruktorów urządzenia.

Dodaje, że symulator umożliwia zaprogramowanie wielu funkcji, ma zaawansowaną grafikę i może symulować przeciążenia, jakie istnieją na samolotach wojskowych i akrobacyjnych. Jego zdaniem, takie szkolenie zwiększy bezpieczeństwo i komfort wykonywania lotów.

"Edukacja pilota uzupełniana na symulatorze to konieczność w każdym szkoleniu lotniczym. Obecnie takie szkolenie odbywa się na symulatorach fizycznych, które są drogie, skomplikowane i dużych rozmiarów. Ponadto nie ma możliwości trenowania na nich lotów w ugrupowaniach bojowych czy np. walki powietrznej" – mówi dr inż. Jarosław Zubrzycki z Instytutu Technologicznych Systemów Informacyjnych Politechniki Lubelskiej.

Inżynierowie sprawdzili skuteczność symulatorów VR w testach trwających blisko dwa tysiące godzin. Testy objęły zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie. "Teraz w większym stopniu możemy dopasować aplikacje do potrzeb szkoleniowych" – podkreśla płk Zbigniew Lewartowicz.

Prezentacja symulatora VR Syntia odbyła się 5 marca 2019 r. w laboratorium Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL, o czym poinformowała na swojej stronie internetowej uczelnia.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021