Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
21.11.2008 aktualizacja 21.11.2008

O pożytkach z picia napojów dla fizyki

<strong>&quot;O fizyce przy kawie, herbacie i piwie&quot;</strong> - to tytuł najlepszego referatu wygłoszonego na VII edycji Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków w Warszawie.

Jej autorem jest mgr inż. Michał Krupiński, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (kierunek fizyka techniczna), obecnie doktorant w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, od 3 lat członek Studenckiego Koła Naukowego Fizyków AGH "Bozon".

Wlej gorącą wodę do kubka zawierającego proszek kawy cappuccino, bądź innej kawy rozpuszczalnej. Trochę pomieszaj, a następnie zacznij stukać łyżeczką o dno kubka. Usłyszysz na początku niski dźwięk, który w miarę stukania będzie coraz wyższy, przy czym różnica wysokości dźwięku osiągnąć może ponad 3 oktawy. Podobny efekt zachodzi również dla herbaty, piwa oraz innych napojów, z którymi spotykamy się na codzień - wyjaśnia Michał Krupiński.

W trakcie referatu przeprowadzona została analiza zmiany wysokości dźwięku w zależności od ilości proszku w naczyniu oraz temperatury. Podjęta została również próba zbudowania teorii wyjaśniającej całe zjawisko i przewidującej wyniki eksperymentalne. Postawiona została teza, że za zjawisko odpowiadają bąbelki powietrza znajdujące się we wszystkich napojach, również w kawie i herbacie. Na zakończenie przedyskutowano możliwość praktycznego wykorzystania zjawiska do pomiaru objętości bąbelków powietrza w cieczy.

Ogólnopolska Sesja Kół Naukowych Fizyków to coroczna konferencja, w której biorą udział aktywni studenci fizyki i pokrewnych kierunków z całego kraju. OSKNF odbywa się co roku w innym mieście, a organizacją zajmują się studenckie koła naukowe działające na miejscowych uczelniach. W tegorocznej sesji wzięło udział 80 studentów reprezentujących w sumie 16 uczelni z całego kraju. Osią konferencji były krótkie referaty (36) przedstawiające pracę naukową uczestników. "Miłym zaskoczeniem - jak mówi Piotr Migdał, student Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego, koordynator VII konferencji - okazał się wysoki poziom wystąpień, zarówno jeśli chodzi o samą część merytoryczną, jak i sposób prezentacji".

Przyszłoroczną OSKNF zorganizuje Koło Matematyczno-Przyrodnicze Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024