Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
04.04.2019 aktualizacja 04.04.2019

Kraków/ Collegium Medicum UJ planuje uruchomić studia poświęcone lekom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie planuje uruchomić studia poświęcone lekom. Jak poinformowała we wtorek uczelnia, Drug Discovery and Development jest pierwszym takim kierunkiem w Polsce oraz jednym z siedmiu w Europie.

To studia drugiego stopnia, mają ruszyć w przyszłym roku akademickim, trwa rekrutacja. Kierunek jest przeznaczony dla absolwentów studiów wyższych (co najmniej licencjata) na kierunkach z dziedziny nauk farmaceutycznych, medycznych, chemicznych, biologicznych. Kandydaci muszą bardzo dobrze znać język angielski.

„U podstaw utworzenia nowego kierunku leżała diagnoza zarówno rynku pracy, jak i oferty edukacyjnej. Istnieje także trzeci aspekt, któremu postanowiliśmy się przyjrzeć, a mianowicie – kto w tej chwili wypełnia pozaapteczny sektor farmaceutyczny? Są to w większości +niefarmaceuci+, a więc osoby w większości zdobywający wiedzę z obszaru farmacji w ramach staży u pracodawców lub dopiero po zatrudnieniu” – powiedział prof. Marcin Kołaczkowski, prodziekan ds. strategii i rozwoju Wydziału Farmaceutycznego UJ.

Jak zaznaczył, nowy kierunek nie koliduje z aptekarstwem, które „jest i pozostanie najpopularniejszym kierunkiem rozwoju zawodowego wśród farmaceutów”. „Chcemy jednak wskazać młodym ludziom różne możliwości kariery – jedni zdecydują się na pracę w aptece, a inni mogą stanowić konkurencyjną kadrę np. w farmacji przemysłowej, która również jest bardzo dużym rynkiem pracy” – wyjaśnił.

Absolwenci Drug Discovery and Development dowiedzą się, jak poszukiwane, identyfikowane, badane, produkowane i testowane są nowe leki, poznają aspekty prawno-regulacyjne, niezbędne do ich akceptacji jako produktów leczniczych. Zdobędą umiejętności zarządzania i kompetencje językowe, wspierające ich przyszłe zatrudnienie w branży pharma biotech, agencjach rejestracyjnych oraz centrach zadań nad lekiem na całym świcie.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021