Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
30.03.2010 aktualizacja 30.03.2010

Polska inicjatywa wśród najlepszych projektów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009

W ubiegłym tygodniu, podczas konferencji Communicating Astronomy with the Public, zaprezentowano wybór najciekawszych i najbardziej udanych projektów zrealizowanych podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. <strong>Wśród nich, jako jedyna polska inicjatywa, znalazła się również Międzynarodowa Konferencja Młodych Astronomów</strong>.

Zestawienie zaprezentowane w Kapsztadzie to zbiór 81 fotografii ukazujących najróżniejsze wydarzenia "globalnego święta astronomii" - od oficjalnej inauguracji i zakończenia obchodów, poprzez spektakle teatralne i koncerty do publicznych pokazów nieba i wykładów otwartych.

Spośród prezentowanych zdjęć największa część ukazuje tzw. "cornerstone projects", czyli inicjatywy, które były "kamieniami węgielnymi" Roku Astronomii - m.in. "100 godzin z astronomią", "W 80 teleskopów dookoła świata" czy "Galileoskop". W zestawieniu nie zabrakło jednak także bardziej "egzotycznych" inicjatywy, w tym wystawy astrofotografii w jednym z portugalskich aresztów czy platformy Roku Astronomii w wirtualnym świecie "Second Life".

Jedynym polskim akcentem w rankingu jest fotografia wykonana podczas Międzynarodowej Konferencji Młodych Astronomów (ang. International Conference of Young Astronomers - ICYA). Spotkanie odbyło się w Krakowie między 7 i 13 września 2009 roku. "To od początku do końca był polski pomysł, rozszerzenie formy bardzo udanych Ogólnopolskich Seminariów Studentów Astronomii, które odbywały się w lata 2004-2008" - mówi Tomasz Szymański, jeden z organizatorów konferencji, doktorant w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ICYA miała ułatwić współpracę młodym astronomom, czyli przede wszystkim studentom, doktorantom i początkujący pracownikom naukowym, ale także zaawansowanym astronomom-amatorom. "Zdobyta w ten sposób wiedza i kontakty przydadzą się podczas pracy przy dużych projektach badawczych" - dodaje Szymański.

Międzynarodowa Konferencja Młodych Astronomów ma być docelowo spotkaniem odbywającym się w różnych krajach świata, co dwa lub trzy lata. W pierwszej edycji wzięło udział blisko 200 osób z trzydziestu krajów. Spotkanie zorganizowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, przy współpracy z największymi polskimi ośrodkami akademickimi - Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Uniwersytetem Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Szczeciński i Uniwersytetem Zielonogórskim oraz Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk.

Więcej informacji na temat ICYA 2009 można znaleźć na stronie: http://www.icya2009.org. Pod tym adresem ma się wkrótce pojawić także pełna wersja materiałów pokonferencyjnych (w pliku PDF, z możliwością sporządzenia wydruku).

Wybór najciekawszych i najbardziej udanych projektów MRA2009 jest dostępny pod adresem: http://www.astronomy2009.org/static/archives/presentations/pdf/iya_slideshow.pdf. JPO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024