25.02.2021
PL EN
18.06.2012 aktualizacja 18.06.2012

Wytrwałości uczymy się od ojców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wytrwałość i upór w dążeniu do celu to cechy, które pomagają osiągnąć w życiu sukces. Badania przeprowadzone przez naukowców z Brigham Young University (BYU) w stanie Utah sugerują, że w kształtowaniu tych cech nieocenioną rolę odgrywają ojcowie.

Zaangażowanie ojców w wychowanie dzieci prowadzi do lepszych wyników w szkole i mniejszych problemów z zachowaniem - przekonują Laura Padilla-Walker i Randal Day, którzy przez kilka lat obserwowali 325 rodzin. Ich wnioski publikuje "Journal of Early Adolescence".

"Stosunkowo niewiele badań podkreśla wyjątkową rolę ojców. Ta analiza potwierdza również, że takie cechy jak wytrwałość, której można się nauczyć, mają kluczowe znaczenie dla sukcesu dziecka" - mówi Padilla-Walker.

Naukowcy sprawdzali, czy dzieci w wieku od 11 do 14 lat są w stanie wykonać powierzone im zadania do końca. Ta umiejętność daje bowiem podstawy, które pozwalają im rozwijać się i radzić sobie ze stresem w późniejszym życiu.

Kluczowym pojęciem jest, zdaniem badaczy, wychowanie oparte na autorytecie (jednak nie apodyktyczne), którego podstawowymi składowymi są okazywanie dziecku miłości i ciepła, podkreślanie odpowiedzialności i wyjaśnianie powodów, dla których ustalane są dane reguły oraz dawanie dziecku odpowiedniego zakresu autonomii.

W badanej grupie ten rodzaj wychowania z powodzeniem stosowało około 52 proc. ojców. Wraz z upływem czasu u ich dzieci obserwowano znacznie większy upór i wytrwałość podczas realizacji zadań, co przekładało się na lepsze wyniki w szkole.

Choć brano pod uwagę tylko dzieci pochodzące z pełnych rodzin, zdaniem autorów wytrwałości mogą nauczyć także samotni rodzice. Będzie to przedmiotem kolejnych badań.(PAP)

koc/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2021