Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
07.07.2012 aktualizacja 07.07.2012

Znaleziska z okresu kultury Wari na stanowisku w Peru

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zespół archeologów prowadzący wykopaliska w ruinach ośrodka miejskiego kultury Wari w Peru poinformował o nowych znaleziskach na stanowisku – donosi serwis internetowy The Australian.

Archeolodzy z Narodowego Uniwersytetu San Cristobal de Huamanga w Ayacucho prowadzą badania w ruinach kompleksu budowli dawnej stolicy cywilizacji Wari, która położona była w Andach na wysokości 2770 m. n.p.m., w odległości około 15 kilometrów na północny wschód od dzisiejszego miasta Ayacucho – stolicy regionu o tej samej nazwie w południowej części Peru.

Celem prac wykopaliskowych prowadzonych przez zespół naukowców, którym kieruje archeolog Józef Ochatoma, jest zdobycie nowych informacji i poszerzenie wiedzy o kulturze Wari, która rozwijała się w okresie VI-XI wiek n.e. w środkowych Andach i na północnych wybrzeżach dzisiejszego Peru.

Archeolodzy odkryli na stanowisku zegar słoneczny, który mógł być pierwowzorem zegara używanego później przez Inków, a także podziemny tunel oraz komnatę recepcyjną w jednej z budowli kompleksu.

Według J. Ochatomy, odkryta komnata ma kształt litery D, a w osiemnastu niszach w ścianach pomalowanych na biało niegdyś mogły znajdować się mumie przodków.

Stanowisko z ruinami kompleksu miasta Wari koło Ayacucho zostało odkryte w 1931 roku, a pierwsze prace wykopaliskowe przeprowadzono tam w 1942 roku. (PAP)

jot/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024