28.03.2024
PL EN
11.07.2012 aktualizacja 11.07.2012

Dwa polskie zespoły na podium konkursu Imagine Cup 2012

Podczas odbywającej się we wtorek w Sydney gali światowego finału konkursu Imagine Cup 2012 dwie polskie drużyny zajęły miejsca na podium: za projekt umożliwiający osobom niewidomym "czytanie" na ekranie telefonu oraz za grę wspomagającą rehabilitację dzieci.

The Stack, jednoosobowa drużyna studenta Politechniki Gdańskiej Karola Stosika, zajęła drugie miejsce w kategorii Windows Phone Challenge za projekt ZZ Braille Reader. Umożliwia on niewidomemu użytkownikowi smartphonu lub tabletu odczytanie tekstów za pomocą alfabetu Braille\'a. W tej kategorii, the Stack wyprzedzony został jedynie przez egipski zespół Vivid.

Drugi zakwalifikowany do finałowych szóstek polski zespół, Flexify z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajął trzecie miejsce w kategorii Kinect Fun Labs za projekt Reh the Dragon. Jest to gra skierowana do dzieci przechodzących rehabilitację, które grając w nią jednocześnie wykonują ćwiczenia niezbędne do odzyskania sprawności fizycznej. Program wykorzystuje konsolę do gier Xbox 360 i kontroler Kinect oparty o technologie wykrywania ruchu. Drugie miejsce zajął zespół Whiteboard Pirates z USA, a pierwsze - Interlab z Brazylii.

Pierwsze miejsce w najważniejszej kategorii Projektowanie Oprogramowania (Software Design) i puchar Imagine Cup 2012 zdobył zespół Quad Squad z Ukrainy. Ich projekt to specjalna rękawica, która dzięki zainstalowanym czujnikom odczytuje ruchy użytkownika i przekłada język migowy na mowę.

Do światowych finałów zakwalifikowały się trzy polskie zespoły: ARMED (Wojskowa Akademia Techniczna), Flexify (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i jednoosobowy The Stack (Politechnika Gdańska). Pierwszy z nich nie dostał się do finałowej szóstki w swojej kategorii.

Nagrodę publiczności (People\'s Choice Award) otrzymał hinduski zespół The D Labs za oprogramowanie do walki z dysleksją.

Imagine Cup jest organizowany przez firmę Microsoft od 2003 roku. Podczas konkursu studenci z całego świata prezentują swoje pomysły na to, jak rozwiązać złożone problemy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W swojej dziesięcioletniej historii konkurs zyskał rangę Mistrzostw Świata w zakresie nowych technologii.

Światowe finały - z udziałem laureatów krajowych edycji konkursu - co roku odbywają się w innym państwie; dotychczas odbyły się m.in. w Seulu, Paryżu, Kairze, Warszawie, Nowym Jorku.