Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.07.2021
PL EN
14.09.2012 aktualizacja 14.09.2012

Noblista prof. Wilczek doktorem h.c. UMCS

PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk

Prof. Frank Wilczek, amerykański fizyk z MIT, noblista z dziedziny fizyki w 2004 r. zostanie doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie. Uroczystość nadania tytułu odbędzie się 17 września.

Profesor Frank Wilczek to jeden z najwybitniejszych fizyków teoretyków ostatnich dziesięcioleci. Jego osiągnięcia naukowe miały decydujący wpływ na rozwój współczesnej teorii cząstek elementarnych i oddziaływań fundamentalnych (chromodynamiki).

Profesor Frank Wilczek urodził się 15 maja 1951 r. Jest potomkiem polskich i włoskich emigrantów. Licencjat z matematyki uzyskał na Uniwersytecie w Chicago w 1970 r. Dwa lata później uzyskał tytuł magistra matematyki na Uniwersytecie Princeton. Na tym samym Uniwersytecie uzyskał stopień doktora fizyki (1974) oraz stanowisko profesora (1989). Od 2000 r. jest profesorem w Centrum Fizyki Teoretycznej Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Za odkrycie asymptotycznej swobody w teorii oddziaływań silnych między kwarkami, którego dokonał wspólnie z Davidem Grossem i opisał w swojej pracy doktorskiej, otrzymał trzydzieści lat później Nagrodę Nobla (2004).

"Otwartość prof. Wilczka na problemy współczesnego świata sprawia, że jest on wzorem naukowca i prawdziwego humanisty. Wraz z żoną, Betsy Devine, napisał książkę +W poszukiwaniu harmonii+, w której twórczość naukowa i wyjaśnianie fenomenów od mikro- do makroświata zostały przedstawione jako proces komponowania symfonii będący syntezą harmonicznie współbrzmiących wariacji i tematów muzycznych" - skomentowano na stronie UMCS.

Naukowiec wyróżniony był już tytułem doktora honorowego Uniwersytetu w Montrealu i Ohio State University. Od 1990 r. jest członkiem Narodowej Amerykańskiej Akademii Nauk oraz Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. W 2000 r. został wybrany zagranicznym członkiem Królewskiej Holenderskiej Akademii Sztuk i Nauk, a 5 lat później został członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego. W 2007 r. Polska Akademia Umiejętności wybrała go na członka zagranicznego.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Wilczkowi odbędzie się 17 września o godz. 11.00 w Instytucie Informatyki UMCS przy ul. Akademickiej w Lublinie (sala 217, II piętro).

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021