07.08.2020
PL EN
10.10.2012 aktualizacja 10.10.2012

Prezydent wręczył nominacje profesorskie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

57 nauczycieli akademickich z uczelni całego kraju odebrało we wtorek z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominacje profesorskie.

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Otrzymało je 57 osób z uczelni całego kraju, m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". Wśród nominowanych znalazła się jedna osoba z uczelni zagranicznej - Irena Lasiecka, profesor nauk technicznych z University of Virginia (USA).

Wśród nominowanych we wtorek znaleźli się m.in. lekarze, biolodzy, fizycy, ekonomiści, teologowie, humaniści, muzycy i prawnicy.

Prezydent Komorowski podczas ceremonii wręczania nominacji mówił o spoczywającym na profesorach i na całej nauce obowiązku wyważenia potrzeby kontynuowania pięknych tradycji, a więc dumy z osiągnięć, dokonań i doświadczeń środowisk naukowych, z potrzebą myślenia w kategoriach zmiany.

Prezydent powiedział, że to właśnie w nauce decyduje się, na ile polska gospodarka jest innowacyjna i konkurencyjna. "Na państwu będzie się w dużej mierze skupiała z jednej strony potrzeba podtrzymywania i myślenia z dumą o przeszłości, a z drugiej wyznaczania odważnych ścieżek prowadzących ku przyszłości, nowoczesności, modernizacji" - powiedział prezydent do nominowanych profesorów.

Ceremonia wręczenia nominacji odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

aszw/ abe/ mag/

Copyright © Fundacja PAP 2020