18.04.2021
PL EN
16.10.2012 aktualizacja 16.10.2012

Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła kolejne satelity systemu Galileo

Rakieta Sojuz startuje z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej, wynosząc w kosmos drugą parę satelitów systemu Galileo. Źródło: ESA–S. Corvaja, 2012. Rakieta Sojuz startuje z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej, wynosząc w kosmos drugą parę satelitów systemu Galileo. Źródło: ESA–S. Corvaja, 2012.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o umieszczeniu w kosmosie kolejnych dwóch satelitów systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Razem z wystrzelonymi wcześniej Galileo ma teraz cztery satelity, co umożliwi dokonanie pełnych testów systemu.

12 października o godz. 18.15 czas uniwersalnego z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta nośna Sojuz ST-B, której operatorem jest firma Arianespace. Z kolei satelity wybudowało konsorcjum kierowane przez Astrium

Dwa satelity Galileo zostały umieszczone na orbicie po 3 godzinach i 45 minutach od startu, na wysokości 23 200 km. Dołączyły do dwóch już znajdujących się na orbicie. Konstelacja czterech satelitów pozwoli na pełne przetestowanie możliwości systemu, zanim zostaną wystrzelone kolejne satelity.

"Od pierwszego startu rok temu technologia Galileo dowiodła swojego działania na orbicie. Dzięki satelitom wystrzelonym w piątek ukończona zostanie faza testowa, co otworzy drogę do szybkiego rozwoju pełnej konfiguracji” - powiedział Didier Faivre, dyrektor ESA ds. Programu Galileo i Działań Związanych z Nawigacją.

Galileo ma być europejskim odpowiednikiem amerykańskiego sytemu nawigacji satelitarnej GPS. Będzie się składać z 30 satelitów oraz z infrastruktury naziemnej. Budowa systemu jest finansowana przez Unię Europejską.

Do końca 2014 roku zaplanowane jest wystrzelenie 18 satelitów. Gdy się to uda, europejski system nawigacji satelitarnej będzie mógł udostępnić pierwsze usługi. Pełna funkcjonalność systemu Galileo ma zostać osiągnięta w 2018 roku. (PAP)

cza/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021