07.08.2020
PL EN
17.10.2012 aktualizacja 17.10.2012

60 uczonych otrzymało nominacje profesorskie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

60 uczonych otrzymało we wtorek nominacje profesorskie z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. "W coraz trudniejszym świecie nauki potrzebni są przewodnicy, którzy mają odwagę wyznaczania zupełnie nowych dróg” - powiedział prezydent.

„Mam pełną świadomość jak ważny jest nie tylko sam tytuł profesora, ale też to wszystko co z nim się kojarzy. To ogromny prestiż wynikający z etosu polskiej inteligencji” – powiedział prezydent podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim.

Podkreślił, że współczesny świat wymaga coraz większej konkurencji i jest światem coraz trudniejszym, także w obszarze nauki. „W takim świecie potrzebni są ludzie, którzy wyznaczają kierunki, którzy są przewodnikami dla innych, którzy mają odwagę wyznaczania zupełnie nowych dróg” - powiedział prezydent.

Wśród uczonych, którzy otrzymali tytuł profesora znaleźli się przedstawiciele m.in. nauk medycznych, technicznych, teologicznych, rolniczych, chemicznych i humanistycznych. Tę ostatnia dziedzinę nauki reprezentował znany seksuolog Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który we wtorek również otrzymał tytuł profesora.

„To chwila, która uwieńcza wieloletnią pracę. Niewątpliwie ten moment jest chwilą satysfakcji dla każdego badacza, człowieka, który zajmuje się nauką. Tytuł profesora daje poczucie bezpieczeństwa, ale w sensie aktywności zawodowej nic nie zmienia. Plany mam już na następnych kilka lat” – powiedział dziennikarzom prof. Izdebski. „Nauka jest moją ogromną pasją, ale jest też ogromnie wymagająca czasowo” – dodał.

Uczeni, którzy otrzymali nominacje profesorskie pochodzą m.in. z: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Częstochowskiej.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020