Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
28.11.2012 aktualizacja 28.11.2012

W Warszawie odbędą się „Warsztaty ESO dla Przemysłu”

Schemat Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), instrumentu o średnicy prawie 40 metrów, który w najbliższych latach chce wybudować ESO. Źródło: ESO. Schemat Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), instrumentu o średnicy prawie 40 metrów, który w najbliższych latach chce wybudować ESO. Źródło: ESO.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) przedstawi w styczniu w Warszawie swoją ofertę współpracy skierowaną do firm z różnych branż, takich jak elektronika, IT, optyka, budownictwo i innych. Warsztaty będą jednodniowe i odbędą się 22 stycznia 2013 roku.

W ramach „Warsztatów ESO dla Przemysłu” ze strony ESO możliwości i zasady współpracy przedstawić pięciu dyrektorów odpowiednich departamentów. Organizatorzy zapowiadają także obecność przedstawicieli polskich ministerstw i agencji rządowych.

Warsztaty odbędą się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie (CAMK PAN). Organizatorami są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz CAMK PAN.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) jest odpowiednikiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), tylko prowadzącym badania kosmosu z powierzchni Ziemi. Do zadań ESO należy budowa i użytkowanie wielkich, nowoczesnych teleskopów oraz różnorodnych instrumentów obserwacyjnych, a także całej infrastruktury naziemnej niezbędnej do pracy obserwatoriów. ESO zarządza także wielkimi bazami danych i wprowadza różne rozwiązania informatyczne.

Obecnie ESO szykuje się do gigantycznej inwestycji – budowy Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), który ma mieć średnicę około 40 metrów i stać się największym teleskopem optycznym na świecie (obecnie największe tego rodzaju instrumenty mają średnice po około 10 metrów). Projekt ten ma budżet planowany na ponad miliard euro.

Trwają starania o wstąpienie naszego kraju do ESO, a jeśli zakończą się sukcesem, będzie to oznaczać dla polskich firm możliwość wystartowania w przetargach tej organizacji. Aktualnie Europejskie Obserwatorium Południowe poszukuje do współpracy firm z branż takich jak elektronika, optyka, kriogenika, IT (zarówno software jak i hardware), systemy zasilania, budowa wielkich konstrukcji stalowych, ciężki sprzęt i innych.

Dokładne informacje na temat warsztatów, w tym szczegółowa lista branż oraz formularz zgłoszeniowy, znajdują się na stronie internetowej http://eso-industry.pta.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

cza/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024