21.09.2020
PL EN
07.12.2012 aktualizacja 07.12.2012

Resort nauki ogłosił konkurs na projekty popularyzujące naukę

Projekty obejmujące m.in. warsztaty, eksperymenty w laboratoriach i wystawy naukowe, które przybliżają młodzieży szkolnej dokonania naukowe, sfinansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach nowego konkursu - „Ścieżki Kopernika”.

"Konkurs adresujemy do wszystkich popularyzatorów nauki. Nagrodzimy projekty, które przybliżają dokonania naukowe uczniom podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, budząc ich ciekawość, angażując w doświadczenia naukowe, skłaniając do własnych eksperymentów" – wyjaśnia minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

W konkursie mogą startować konsorcja złożone z jednostek naukowych oraz różnych instytucji zajmujących się popularyzacją nauki, np. organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego. Naukowcy wraz z popularyzatorami nauki spoza uczelni będą opracowywać program działań, a następnie realizować niekonwencjonalne, oryginalne i zaskakujące programy zajęć z wykorzystaniem zaplecza badawczego szkół wyższych. Młodzież będzie włączona np. do gromadzenia danych, obserwacji badawczych i opracowywania części projektów naukowych.

Jak poinformowało MNiSW w komunikacie przesłanym PAP, budżet konkursu to 3,2 mln zł. Nagrodzonych zostanie 16 projektów popularyzujących naukę, po jednym na każde województwo. Na jeden projekt przeznaczono ok. 200 tys. zł. Realizacja każdego projektu powinna zakończyć się do 31 grudnia 2014 r.

"+Ścieżki Kopernika+ będą dla uczniów szansą na przeżycie fascynującej i wciągającej naukowej przygody. Wierzę, że dla wielu młodych ludzi ta przygoda będzie impulsem do podjęcia w przyszłości kariery badawczej. Nauka w Polsce potrzebuje nietuzinkowych talentów, a dzięki +Ścieżkom Kopernika+ możemy je odnaleźć" – podkreśliła minister nauki.

Wnioski o udział w konkursie można składać do końca stycznia 2013 r. Więcej szczegółów na stronie: http://www.nauka.gov.pl/fileadmin/user_upload/ministerstwo/Aktualnosci/Og%C5%82oszenie_%C5%9Acie%C5%BCki_Kopernika.pdf

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020