Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
05.02.2013 aktualizacja 05.02.2013

60 naukowców otrzyma pieniądze ERC na wdrożenie badań

60 naukowców otrzymało granty warte 150 tys. euro w dwóch turach konkursu „Weryfikacja koncepcji” Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Wśród nagrodzonych znalazł się prof. Janusz Bujnicki z Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council) ogłosiła we wtorek wyniki ostatniej rundy programu „Weryfikacja koncepcji” („Proof of Concept”). Dofinansowanie otrzymało 27 uczonych, którzy będą mogli wdrożyć projekty badawcze do przemysłu.

We wrześniu 2012 r. w pierwszej rundzie programu nagrodzono 33 uczonych. Wśród nagrodzonych znalazł się również prof. Janusz Bujnicki z Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

"Druga runda przyznawania grantów w ramach programu to dobra wiadomość, ponieważ musimy realizować więcej naszych najlepszych pomysłów na rynku europejskim. Program ten pomaga beneficjentom wykorzystać potencjał swoich odkryć. Dzięki tym grantom oraz finansowaniu wstępnych projektów badawczych w ogóle, European Research Council pomaga uczynić Europę bardziej konkurencyjną zarówno w chwili obecnej, jak i w przyszłości" – powiedziała komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn.

Granty przekazane zostaną naukowcom z dziesięciu państw europejskiej przestrzeni badawczej (państwa członkowskie UE oraz kraje stowarzyszone z programem ramowym w dziedzinie badań). Do drugiej tury konkursu nadesłano 69 wniosków, spośród których wybrano 27 ogłoszonych we wtorek zwycięzców.

"Projekty obejmują szeroki zakres tematów, takich jak innowacyjne terapie farmakologiczne i nowe biomateriały, bardziej ekologiczne i tańsze przemysłowe substancje chemiczne, czy projektowanie budynków z większym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych" – informuje Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Konkurs „Weryfikacja koncepcji” Europejska Rada ds. Badań Naukowych uruchomiła w marcu 2011 r., by przyczynić się do ożywienia innowacyjności. Zaproszenie było skierowane do badaczy korzystających obecnie z grantów lub z grantów ERC, które zakończyły się mniej niż dwanaście miesięcy przed datą publikacji konkursu. Finansowanie odbywa się przez okres do jednego roku na jeden grant.

Utworzona w 2007 r. przez UE Europejska Rada ds. Badań Naukowych stanowi pierwszą ogólnoeuropejską organizację finansującą badania o charakterze pionierskim. W latach 2007-2013 dysponowała budżetem w wysokości 7,5 mld euro, ale Komisja Europejska zaproponowała znaczne jego zwiększenie, do ponad 13 mld euro, w nowym programie ramowym „Horyzont 2020” (lata 2014-2020).

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024