Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
20.02.2013 aktualizacja 20.02.2013

Ponad 1 mln przeszczepów komórek macierzystych

Na całym świecie przeprowadzono już ponad 1 mln przeszczepów komórek macierzystych – informuje Worldwide Network for Blood and Marrow Transplantation (WBMT), organizacja zajmująca się promowaniem terapii z użyciem komórek macierzystych.

Milionową transplantację przeprowadzono pod koniec 2012 r. Poinformowano o tym dopiero teraz po obliczeniu wszystkich napływających ze świata zgłoszeń o przeprowadzeniu przeszczepów komórek macierzystych.

"Milion tego rodzaju transplantacji może być dla wielu ludzi zaskakujący, ponieważ przez ostatnią dekadę przeszczepy krwiotwórczych komórek macierzystych były postrzegane jako rzadko przeprowadzane zabiegi" – podkreśla Dietger Niederwieser, prezes WBMT.

Dziś terapia komórkami macierzystymi jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Komórki te oprócz przeszczepów próbuje się wykorzystać również do regeneracji tkanek i narządów. Od kilku lat w USA i Europie (w tym także w Polsce) prowadzone są zaawansowane próby regenerowania uszkodzonego mięśnia sercowego chorych po zawale.

Komórki macierzyste wykorzystywane w przeszczepach pozyskiwane są z krwi obwodowej (chorego lub dawcy), a także ze szpiku kostnego oraz krwi pępowinowej. Zabieg najczęściej wykonywany jest u chorych z ostrą białaczką szpikową, ostrą białaczką limfoblastyczną oraz anemią aplastyczną.

Tworzone są banki potencjalnych dawców, którzy zostali przebadani i wyrazili gotowość ofiarowania swych komórek dla osoby wymagającego przeszczepu. W światowym rejestrze jest już ponad 15 mln potencjalnych dawców szpiku oraz ponad 450 tys. jednostek krwi pępowinowej.

W Polsce jest dostępnych około 150 tys. potencjalnych dawców ze wszystkich krajowych rejestrów.

Pierwsza transplantacja krwiotwórczych komórek macierzystych odbyła się w 1957 r. Przeprowadził ją dr E. Donnall Thomas, który w 1990 r. wspólnie z Josephem Murrayem otrzymał nagrodę Nobla za wykorzystanie tej pionierskiej terapii w leczeniu białaczki. Zmarł w październiku 2012 r.

W 1973 r. w Nowym Yorku przeprowadzono pierwszy udany przeszczep komórek pobranych od niespokrewnionego dawcy. Natomiast w roku 1988 r. prof. E. Gluckman oraz prof. Hal E. Broxmeyer przeprowadzili we Francji pierwszą udaną transplantację komórek macierzystych z krwi pępowinowej. (PAP)

zbw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024