Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2021
PL EN
27.05.2013 aktualizacja 27.05.2013

Na UW wykład o archeologii podwodnej

O archeologii morskiej z norweskiej perspektywy opowie w poniedziałek w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marek Jasiński - pracownik naukowy i wykładowca Instytutu Archeologii i Studiów Religioznawczych norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim (NTNU).

Prof. Jasiński jest archeologiem, autorem około 200 publikacji. Jego główne zainteresowania badawcze to średniowieczna i nowożytna archeologia europejskiej Arktyki, archeologia morska oraz archeologia konfliktów. Kierował projektami badawczymi w Norwegii, Rosji, Grecji, Argentynie, Meksyku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Bułgarii.

Jak informują organizatorzy spotkania, w połowie lat 90. profesor prowadził badania wraku „Jednorożca” - były to jedne z pierwszych na świecie prac archeologicznych prowadzonych za pomocą zdalnie sterowanych robotów (ROV). W 2005 r. archeolodzy z NTNU pod kierunkiem prof. Jasińskiego rozpoczęli podwodne badania archeologiczne przy projekcie Ormen Lange. Prace te były jak do tej pory pierwszymi i jedynymi badaniami archeologicznymi prowadzonymi na głębokiej wodzie (ok. 170 m) przy pomocy zdalnie sterowanych robotów (ROV) z zachowaniem wszystkich standardów archeologicznych w zakresie metodyki.

W ostatnim czasie prof. Marek Jasiński prowadził interdyscyplinarny projekt „Bolesne Dziedzictwo: krajobraz kulturowy II wojny światowej w Norwegii. Fenomenologia, lekcje i systemy zarządzania". Obecnie jest jednym z głównych partnerów międzynarodowego projektu RECALL, członkiem Grupy Badawczej Terroscapes: Międzynarodowa Pamięć o Terrorach Totalitarnych i Ludobójstwie w Powojennej Europie w NIAS (Holandia) oraz członkiem grupy Badawczej Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Wykład pt. „Archeologia morska – obszary i metodologie badań w perspektywie norweskiej” rozpocznie się 27 maja o godz. 17.00 w Instytucie Archeologii UW (Krakowskie Przedmieście 26/28). Profesor wystąpi na zaproszenie Zakładu Archeologii Podwodnej IA UW. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021