Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
09.07.2013 aktualizacja 09.07.2013

Unikatowe zabytki ze Słowacji i Węgier w Polsce

Do końca września w Muzeum Archeologicznym w Krakowie czynna będzie wystawa „Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach”. Ekspozycja prezentuje efektowne zabytki, które dokumentują czasy od neolitu (około 7000 lat temu) aż po okres nowożytny (XVII w.).

Na wystawie można podziwiać ozdoby, narzędzia i broń. Są to przedmioty wykonane z gliny, brązu, żelaza, srebra i złota. Zabytki są przeglądem prawdziwych i czasami zaskakujących w swym charakterze skarbów ludzkiej kultury sprzed tysiącleci czy setek lat.

„Przykładowo, możemy podziwiać artefakty świadczące o kontaktach +słowackiej+ ludności z epoki brązu z cywilizacją mykeńską, przedmioty wykonane przez Celtów i biżuterię z czasów Państwa Wielkomorawskiego” – wyliczają muzealnicy.

Otwarcie wystawy było częścią uroczyście obchodzonego w Krakowie święta narodowego Słowacji – 5 Lipca. To wtedy kraj ten upamiętnia dzień przybycia z Konstantynopola, w 862 r. na teren Moraw i Słowacji misjonarzy Cyryla i Metodego – twórców chrześcijańskiego obrządku słowiańskiego i słowiańskiego alfabetu. Od końcu IX wieku mieszkańcy rejonu Krakowa – Wiślanie utrzymywali ścisłe związki z terenem obecnej Słowacji (Państwem Wielkomorawskim). Ich świadectwem jest przechowywany w Muzeum Archeologicznym w Krakowie największy skarb doby wielkomorawskiej, odkryty w Krakowie na ul. Kanoniczej w latach 70. XX w., złożony 4212 grzywien siekieropodobnych. Jego część można podziwiać na stałej wystawie w krakowskim muzeum.

Autorami wystawy „Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach” są: Darius Gašaja i Ján Rákoš Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach. Natomiast jej kuratorem w Krakowie został Jacek Górski. Ekspozycję przygotowały wspólnie Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach oraz Muzeum Podkarpackie w Krośnie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021