02.03.2021
PL EN
04.09.2013 aktualizacja 04.09.2013

Niedługo kolejna edycja archeologicznego festynu w Biskupinie

Pokazy walk i wydobywania zabytków z dna, warsztaty rekonstrukcji czy konserwacja ceramiki pradziejowej to niektóre z atrakcji, czekające na gości Festynu Archeologicznego, który odbędzie się od 14 do 22 września w Biskupinie.

XIX Festyn Archeologiczny - pod hasłem "Archeologia - zawód czy przygoda" -organizuje Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Odwiedzający Biskupin będą mogli uczestniczyć w prezentacjach, warsztatach, ćwiczeniach i wykładach związanych z pracami archeologicznymi prowadzonymi na ziemi, pod wodą lub w powietrzu, badając to, co widać na powierzchni, jak i to, co może być ukryte pod ziemią. "Najwyższej klasy specjaliści nauk przyrodniczych i technicznych wprowadzą zwiedzających w tajniki dziedzin wspierających badania archeologiczne"- zapowiadają organizatorzy imprezy.

Organizatorzy przygotowali też dodatkowe atrakcje: pokazy walk i uzbrojenia wojowników, prezentacje polskich i zagranicznych rekonstruktorów, repliki dawnych budowli i przedmiotów, koncerty, warsztaty i konkursy. Muzeum będzie zaś można obejrzeć wystawę "Fenomen Nidajna", która - jak zapowiedziano - "wprowadzi zwiedzających w niezwykłą atmosferę kultowego bagna, dawnego jeziora, pierwszego odkrytego w Polsce miejsca ze śladami nieznanych dotąd rytuałów składania wodnych darów z czasów upadku Imperium Rzymskiego".

Na terenie rezerwatu na zwiedzających będą czekać wystawy fotograficzne, które pozwolą poznać osiągnięcia ekspedycji archeologicznych Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego prowadzących badania w Polsce i zagranicą.

Ponadto w programie festynu znalazły się pokazy wydobywania zabytków z dna, pokazy dawnego sprzętu do nurkowania, prezentacje metod i urządzeń używanych do rozpoznania stanowisk archeologicznych bez prowadzenia wykopalisk, wykopy archeologiczne ze szkieletowymi atrapami ludzi i zwierząt czy metody konserwacji zabytków.

Prezentacje i wykłady specjalistów pozwolą zwiedzającym m.in. zrozumieć początki polskiej archeologii czy dowiedzieć się, dlaczego dla archeologów ważne są monety.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

alis/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021