Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
19.09.2013 aktualizacja 19.09.2013

W Warszawie rozpoczyna się pierwszy Kongres Archeologii Polskiej

Blisko pół tysiąca osób weźmie udział w Kongresie Archeologii Polskiej, który od czwartku do niedzieli odbędzie się w Warszawie. Pierwsze tego typu spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich.

„Będzie to pierwsza okazja do spotkania archeologów w tak szerokim gronie – zajmujących się nie tylko archeologią Polski i Europy, ale i archeologią innych kontynentów. Będzie to również okazja do przedyskutowania tematów ważnych dla przyszłości naszej dyscypliny naukowej i dla zawodu archeologa” – informują organizatorzy.

Organizatorzy podzielili wystąpienia na trzy grupy tematyczne: nowe źródła, teorie i interpretacje w archeologii polskiej; teorie i metody badań archeologicznych; archeologia jako zawód.

Oprócz sesji poświęconych tematom ściśle związanych z archeologią, nie zabraknie takich dotyczących szerszych problemów. Zaplanowano m.in. dyskusję na temat archeologii martyrologii XX wieku oraz blok na temat zastosowania nowoczesnych technologii w badaniach wykopaliskowych i niedestrukcyjnych – rozpoznawczych.

Nie wszyscy uczestnicy kongresu będą archeologami. Jeden z bloków poświęcono komunikacji społecznej w archeologii. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli m.in. dziennikarz, rzecznik prasowy, specjalista ds. PR.

Spotkanie odbędzie na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który jest partnerem kongresu, wspólnie z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Fundacją Archeologiczną w Zielonej Górze i Zamkiem Królewskim w Warszawie, kongresowi patronuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronatem honorowym objęli wydarzenie rektor UKSW ks. dr hab. Stanisław Dziekoński prof. UKSW, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Szczegółowe informacje na temat kongresu można znaleźć na stronie: http://archeologiapolska.pl/   (PAP)

szz/ agt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024