Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
08.10.2013 aktualizacja 08.10.2013

W Krakowie rozpoczyna się cykl spotkań ArcheoCaffe

Czy w starożytności kobietom żyło się lepiej? Jakie miały prawa i czy były szanowane? Czy to nasi przodkowie ukształtowali stereotypy, z którymi borykają się dzisiejsze kobiety? m.in. na te pytania odpowiedzą uczestnicy pierwszej z cyklu dyskusji, organizowanych przez Fundację Archaeologica, która odbędzie się 15 października w Krakowie.

W dyskusji „Rola kobiety w dziejach ludzkości - czy w starożytności było równouprawnienie i dlaczego nie ma go dziś?” wezmą udział: prof. dr hab. Maria-Jolanta Flis - socjolog i filozof, prorektor UJ do spraw rozwoju, prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka - archeolog, kierownik Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii UJ oraz Natalia Sarata - działaczka Fundacji Przestrzeń Kobiet.

"Tematyka dyskusji dotyczyć będzie zagadnień związanych z pozycją kobiety w źródłach do badania przeszłości - archeologicznych i historycznych, zaś uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy źródła pisane męską ręką oddają właściwy wizerunek kobiety w przeszłości" – informują organizatorzy.

Zebrani debatować będą również o problemie niemal całkowitego braku kobiet w nauczaniu o przeszłości i roli programów nauczania w przekazywaniu właściwego wzorca pozycji kobiety w społeczeństwie. Zdaniem organizatorów rola kobiety i problematyka emancypacji za rzadko pojawiają się w podręcznikach i w nauczaniu historii, pomimo że nauczycielami w większości są kobiety. Podczas spotkania podjęta będzie także próba zdefiniowania roli środowisk naukowych w kształtowaniu wizerunku kobiety w przeszłości i kreowaniu odpowiedniej perspektywy historycznej.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Dyskusja odbędzie się 15 października w krakowskim Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" o godz. 18.00.

Szczegóły dotyczące spotkania znajdują się na stronie Fundacji Archaeologica: www.archaeologica.pl.

Rozpoczynający się cykl spotkań, których formuła zakłada poruszenie różnych kwestii związanych z dziedzictwem kulturowym, jest jednym z etapów realizowanego przez Fundację Archaeologica projektu „Silna organizacja narzędziem w ochronie dziedzictwa archeologicznego”, współfinansowanego z dotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021